Hej!
Går i tankarna att installera en handdukstork i våran bostad. Torken skall gå på el och inte anslutas till vatten.

Frågan är vad man skall välja, finns ju handdukstorkar som har inbyggd elslinga samt de som man måste komplettera med en elpatron.

Vad är för och nackdelarna med de bägge alternativen?

Finns det något annat som man bör tänka på när man skall köpa en handdukstork?
 
Köp någorlunda kända märken.

Vi hade en tråd häromåret ang. en tork från Biltema som överhettades så att handdukarna förvandlades till aska, och badrummet blev brandskadat. Det hade tydligen hänt i ett antal badrum. Biltema var inte överdrivet aktiva i att varna för sin produkt (som givetvis fick försäljningsförbud).
 
Så bör man väl också påpeka att du bör ha jordfelsbrytare som skyddar elen i badrummet, eller ännu hellre, hela huset.

Jag skriver "bör", men du bör läsa det som "måste".
 
OBS. En JFB ger aldrig ett 100% skydd men det är den billigaste livsförsäkringen/egendom som man kan köpa.
 
Har tre torkar den äldsta är med elslinga och de två nya med patron och fyllda med vatten.
Det blir dyrare i inköp med elpatrontorkar men det finns ett mycket större utbud.
På de med elpatron finns det fem effektlägen vilket vi tycker är bra.
Och sedan en bra funktion, om den är avslagen och man vill torka en handduk trycker man till på en knapp så går torken i två timmar på den effekt man använde senast.
 
Ja men jfb är en självklarhet. Låter nice med tvåtimmars timer. Vilken elpatron har det? Har endast sett reglerbara. Ja inget skräp men inte heller dyraste hade vi tänkt. Vi har tittat på noro och camargue.
 
Köp den tork ni vill ha, det har större betydelse än om den har elslinga eller patron. Själv föredrar jag ALLTID så "enkla" grejer som möjligt för ju enklare dess mindre som kan gå sönder.
 
Handdukstorkar med elpatron är oftast dubbelisolerade (vilket enligt min erfarenhet inte är fallet med torkar med värmeslinga) och därmed behövs ingen skyddsjord. Alltså en tråd mindre att ansluta i den löjligt underdimensionerade kopplingsboxen på handukstorken.

Kan för övrigt flika in att Pax Paulina är handukstorken från helvetet. Den kan verkligen inte vara tänkt för att faktiskt gå att koppla in helt enlig anvisningarna. I såfall ska det vara med fyrsnöre (EKKX 1x4x0,5).

//Patrik
 
Finns ytterligare en sak som kan påverka. Handdukstork utan möjlighet att ställa temperaturen på kan bli ganska varma och har man som vana att låta handdukarna hänga på dem för jämnan kan man snabbare får lite missfärgningar.
Vi har drabbats av det när det gäller vita handdukar, på färgade handdukar syns det inte lika tydligt.
 
Det där låter lite skumt. Det är inte möjligen en Biltema tork du har?

De skall inte bli så varma att textil bränns/missfärgas.
 
hempularen skrev:
Det där låter lite skumt. Det är inte möjligen en Biltema tork du har?

De skall inte bli så varma att textil bränns/missfärgas.
Det är en 20 år gammal PAX och den har alltid blivit varm, minns inte om den är på 60 eller 90W. Det är inte så att den bränner efter enbart några veckors användande utan efter något år så kan man se märka att de inte är vita längre och frottèn är inte lika mjuk. Och det är på de ytor som har hängt mot torken,
De ser skitiga ut vilket är lite tråkigt.

De nya torkarna med olika effektlägen står oftast på läge 2 och det räcker bra för att torka.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.