Hur beräknar man hur hög vikt en konstruktion tål?
Jag ska ställa upp ett spabad som maxlastat väger 2500 kg.
Spabad mått 230x230 cm. Ska stå mitt på konstruktionen

Konstruktionen har även snedsträvor 45x95 i varje fack (Ej med på bild)
Reglarna vilar på insidan mot ett befintligt regelverk

Trall 28x120
Regel dimension 45x145 (Dubbel på mitten)
13 st Betongplintar 50cm på packad sand
Stolpar 95x95

Håller detta tros? Överdim? Underdim?
 
  • 3D-modell av träkonstruktion avsedd att bära spabad, med måttangivelser, utan snedsträvor.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
Finns lite på nätet som man kan dimensionera träkonstruktioner med. Träguiden exempelvis.

det man väl bör se till är att ha tillräckligt med plintar under. Stolpar och plintar håller nog utan problem, marken under kan vara problemet dock. Ofta ställer man plinten på en betongplatta som sen ligger på sanden för att få upp bärkraften. Hur mycket kraft den kan ta upp vertikalt beror dock halt på underlaget och kan vara svårt att gissa sig till. Skulle nog gissa mig till att 4 plintar på betongplattor och sand under borde kunna hålla 2500kg utan större problem.

kommer något annat byggas ovanpå som kan tänkas ta skada om det sätter sig några mm över tid?
 
Om c/c avståndet mellan bjälkarna är 600 mm, mellan bärlinorna 1200 mm och mellan plintarna 1200 mm så räcker dina tänkta dimensioner precis. Jag föreslår att du går upp ett snäpp när det gäller bärlinorna till 45x170.
 
J justusandersson skrev:
Om c/c avståndet mellan bjälkarna är 600 mm, mellan bärlinorna 1200 mm och mellan plintarna 1200 mm så räcker dina tänkta dimensioner precis. Jag föreslår att du går upp ett snäpp när det gäller bärlinorna till 45x170.
Bärlinorna är redan satta. Jag kan utöka med fler bjälkar om det hjälper?
 
Ja, dubbla 45x145 blir bra.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.