Vi har drabbats av lite olika problem med vår krypgrund. En del av krypgrunden är en tillbyggnad för si så där 30 år sedan som vi nu behövt renovera. Vi har rensat ner till berget (huset står på berg) fullt upp med makadam, bytt alla balkar, ny isolering, nya spånskivor. Nu när allt är återställt kvarstår en obehaglig lukt. Vi misstänker att den kan komma från den gamla grundmuren som vi såg var i dåligt skick. Nu funderar vi på om vi måste riva ut allt och renovera grundmuren. Är det ens görligt? Bild 1 är en del som är ok. De andra är den del som är kass.
Med betonghålssten så lakar den ut cementen med tiden och kan vittra söbder. Är det berg som syns och hela vägen under. Kan du borra ca 5 cm med ca 50 cm mellan och sätta i armeringsjärn 10 mm och bygga en form ca 10 - 15 cm hög för att gjuta en klack innanför. då kan inte något ge sig innåt. Går även att sätta några järn i stenarna som sticker ut och hamnar i betongklacken.
Ok, men lukten... Vi tror att den kommer från den ruttna betongen. Hur får man birt den?J jonaserik skrev:Med betonghålssten så lakar den ut cementen med tiden och kan vittra söbder. Är det berg som syns och hela vägen under. Kan du borra ca 5 cm med ca 50 cm mellan och sätta i armeringsjärn 10 mm och bygga en form ca 10 - 15 cm hög för att gjuta en klack innanför. då kan inte något ge sig innåt. Går även att sätta några järn i stenarna som sticker ut och hamnar i betongklacken.
Lukt, är det lukt i huset eller bara i grunden. Tveksamt om det är från lecan, klart kan vara kontimerade med vatten, som har blandat sig med jord och annat. Ni får försöka se till att det blåser under och kanske torkar upp. Kanske inte kan det, då det kommer väta från utsidan. Det ffinns hus som har vatten smårinner hela tiden under i en krypgrund och inte luktar.
Vi har inte kännt nåt tidigare men efter att ha grävt fram berg och grundmur från jordrester, för att rensa från organiskt material, så har nu en lukt kommit upp i huset. Trots att det är fyllt med makadam, ovan på det Favolen, sedan ny trossbotten, isolering, balkar, spånskivor och laminatgolv. Så hemskt.J jonaserik skrev:Lukt, är det lukt i huset eller bara i grunden. Tveksamt om det är från lecan, klart kan vara kontimerade med vatten, som har blandat sig med jord och annat. Ni får försöka se till att det blåser under och kanske torkar upp. Kanske inte kan det, då det kommer väta från utsidan. Det ffinns hus som har vatten smårinner hela tiden under i en krypgrund och inte luktar.
Centano skrev:
Allt är borta. Soprent. Det var rent redan vid Kristihimmelsfärd. Sedan fyllde vi på med makadam strax efter det. Någon vecka därefter nya balkar. Trossbotten och resten blev klart för 1,5 vecka sedan.Centano skrev:
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Bör krypgrunden avfuktas?
Grund & Markarbeten -
Badrumsmattan i duschhörnan fuktskadad (hus från 2021)
Badrum -
Hur ska jag tänka? Makadam i krypgrunden. Torka först innan plast?
Grund & Markarbeten -
Bjälklag mot grundmuren i krypgrunden?
Grund & Markarbeten -
Plasta marken i krypgrunden, sluta en bit innan grundmuren eller inte?
Grund & Markarbeten




