Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Hej, hoppas kunna få svar från någon kompetent person här på forumet. Vi har gjort en del markarbeten på vår tomt och i samband med detta byggde entreprenören en ny grund till ett kommande förråd. Vi dividerade om platta eller plintar men till slut gjorde han enligt bilden och sa att det blir mer stabilt.( än plintar) (Vet ej vad denna grundtyp kallas). Under är det nydränerat och packad mackadam. Allt som allt gediget. Och sen har de lagt isolering under själva grunden , det vita som sticker ut. Nu när vi letar efter någon som ska bygga förrådet hittade vi en byggare som sa att man kan isolera de två avlånga hålen och sen gjuta betong ovanpå för att slippa ett tjock bjälklag och isolering i golvet (komma ner i höjd) och alltså använda grunden som golv.
Finns det någon nackdel med detta?
Antar att det då hade varit lika bra att gjuta hela plattan från början? Men jag gillar tanken på att förrådet inte blir lika högt. Någon som gjort något likande?
Och en sista fråga, varför isolerar man under grunden så här?
Tacksam för alla svar.
Dom har nog tänkt rätt när dom gjorde grunden, men nu när din hantverkare vill göra en platta på mark med låg bygghöjd så blir det fel då du får köldbryggor. Vilket du inte får om du lägger ett isolerat träbjälklag över din balk grund.J Jascher91 skrev:
Så felet i sig är att ni ändrar konstruktion under pågående arbete.
Ja eller en L-grund som är isolerad men då är allt det som är gjort på bilden i onödan.J Jascher91 skrev:
Men då blir det högre än ett träbjälklag, sådana hära beslut tas lämpligtvis innan man bygger inte under byggnationen.
Klicka här för att svara
