Har glömt kortlingarna för badrumsskåpet i ett badrum (i nybyggt hus), ska sätta upp en kommod med stenskiva som är ganska tung.

Väggarna är reglade cc 40 med våtrumsskiva (humidboard om jag inte minns fel).

Tror ni det håller med gipsankare?
Ska jag försöka hitta rätt på reglarna? (borde gå att mäta sig fram, jag hittar dem inte med en regelsökare tyvärr)
Eller ska jag bita i det sura äpplet och skruva bort skivan på baksidan (som redan har fått väv och blivit målad) och sätta dit kortlingar?
 
Måste väl gå att skruva upp en träplatta eller liknande i reglar som du sedan fäster kommoden i utan att det syns?
För kommoden är väl bredare än 40cm?

Gipsankare kommer aldrig att hålla i längden
 
Ja kommoden är 80 cm bred. Så tipset är att leta rätt på reglarna, då gör jag det. Bara att mäta sig fram.
 
Hittar du dem inte med regelsökaren i rummet bakom heller? Där det bara är väv.
 
Enligt branschreglerna får man inte sätta upp något utan att det finns något att skuva i, inte ens hållaren till toarullen. Gipsankare mm är inte godkänt.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.