Hejje
Vi har jöttehög förbrukning på glödlampor i vårt hus.
Speciellt de med reflektor.
Verkar som de med lägre effekt går sönder oftare, vi har knappt bytt en enda 40W medans 25w reflektor och 15w päron är storförbrukare.
Har provat lite olika märken men märker ingen skillnad.
När jag mäter upp spänningen är det 236V, provade även en annan mulimeter i ett annat uttag för att utesluta mätfel.

ÄR det så dålig kvalite på lampor numera?
Ska man börja köpa märkes lampor eller va gör ja för fel?

Man kanske skall mäta/logga över ett helt dygn för att kolla om det rusar upp olika tider?
 
236 V istället för 230 V minskar livslängden med ca 30% för en vanlig glödlampa.
 
Detta är ett ganska vanligt problem. Spänningen kan variera -10 till +6% så 236 är alltså inom felmarginalen. Köp 240 volts glödlampor så kommer de att hålla mycket bättre. Finns på lampaffärer, men oftast inte i matvarubutiker och liknande.
 
var lite det jag misstänkte.
Då är de märkta med just 240 el nåt speciellt man ska titta på?

Gött sugen på att låna hem något som jag kan logga spänningen med.
Just nu under söndag kväll var det 232, kan tänka mig att det är ganska bra belastning nu.
 
Köp lampor från Philips eller Osram så e nog problemet löst!
De håller betydlig bättre än lågprislampor.
 
En granne till mig som bor närmast transformatorn har också problem med att glödlamporna går stup i ett...
 
Jag kör med så billiga glödlampor som möjligt och dessa håller länge.

Jocke
 
petersson79 skrev:
En granne till mig som bor närmast transformatorn har också problem med att glödlamporna går stup i ett...
Joo, han lär ju inte ha lägre spänning än dig...
 
Sitter med precis samma problem, mina lampor håller 30 dagar i snitt och jag har betat av de flesta typer och fabrikat, lågenergi som spottar. Vattenfall satte en mätning under sommaren som visade förhöjd spänning, dock inte mycket och efter en sänkning har jag inte sett någon som helst förändring. Kanske ett i-landsproblem då vi faktiskt har ström men det känns för j-vla irriterande att svänga in på uppfarten och undra VILKA lampor jag måste byta istället för att kunna koppla av...=/
 
Det gör ingen som helst nytta att köpa några "märkeslampor" om det är för hög spänning man har problem med. Köp glödlampor märkta 240 volt. Det brukar inte vara speciellt stor prisskillnad.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.