Jag ska bygga om min stenlagda carport till ett garage. Det blir enklast möjliga garage med oisolerad platta, men vill ändå göra så rätt som möjligt.
Garaget blir vidbyggt huset som står på en torpargrund.
Har förstått att man ska ha t.ex. 10 mm frigolit mellan huset och plattan så de inte påverkar varandra.

Så...
Gräva ur (hur mycket?)
Markduk
10 cm makadam
Armering
10 cm betong

Hur ska man tänka med dränering? Behövs dräneringsrör?
 
Du måste utgå från markens beskaffenhet. Det ger helt olika förutsättningar både när det gäller grundläggning och dränering. Du bör inte heller göra något som underminerar torpargrunden. Dränering kan ibland skapa fler problem än den löser.
 
Jo, det låter såklart logiskt att det beror på marken.
Plattan kommer att vara ca 3,5 m bred och gå längs med halva huset.
Den kommer ungefär halvvägs upp på torpargrunden så att säga.
 
Tänk på att en torpargrund ofta fortsätter ner under marknivån, kanske med en tredjedel av sin totala höjd. Plattan måste isoleras mot torpargrunden med en rörelsefog av t.ex. frigolit. Vill du ha fler synpunkter på plattans lämpliga utformning måste du beskriva markens sammansättning.
 
  • Gilla
dundersmurfen1
  • Laddar…
Jo, det är jag med på. Det var så jag menade när jag skrev att plattan kommer ungefär halvvägs upp på torpargrunden. 10 mm frigolit mellan huset (torpargrunden) och plattan har jag planerat in.
Jag får väl ut och plocka bort lite marktegel och sätta spaden i marken :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.