Det är en enkel fråga. Vad som är absolut bäst är för mycket, ;)

Funkar det med att ha gippsvägg på bara ståend reglat, d.v.s. att det ställe som gipset skruvas är bara på långsidor.


| | | | |
 
Det fungerar så länge du har ett avstånd mellan reglarna så att skivan inte kan svikta. Vet ju inte din konstruktion och om det är så att det sitter regler på plats redan, men då kan du sätta dit några kortlingar.
 
Tack för svar.

Var lite koncis inatt.

cc60 är det på reglarna. 120cm skiva.

Som det känns för mig är att skivan kan vika sig väldigt, eller för, lätt om det inte finns någon kortling i toppen/botten av reglarna bakom den. Men det kanske egentligen inte är ett bekymmer?
 
Mikael_L
cc60 är det normala tillsammans med vanliga 13 mm gipsskivor.
Däremot bör du ha kortlingar uppe och nere. Det vanliga är ju att man har en regel nere på golvet och en i taket som sen väggreglarna sitter mellan, då sätter man ju gipsskivan på dessa. Saknas dessa så bör du nog kortla som sagt var.
Vidare ska det vara regel eller kortling bakom varje gipsskarv. Över dörröppning bör gipskivan vara L-formad, dvs skarven mellan skivor ovanför öppningen inte i linje med någon av de lodräta dörrkarmarna.

Ska du kakla på skivorna måste du använda dubbelgips eller regla tätare.

Allt detta om du vill ha en problemfri vägg, där inte tapeter spricker och kakelfogar spricker upp.
 
Mikael_L
Kortlingar med enda syfte att staga skivmaterialet behöver nog inte fästas så speciellt seriöst i stommen, särskilt om det blir skivor på bägge sidor. Kortlingen sitter rätt bra och gör sin funktion så fort den är ordentligt fäst mot skivan.
 
Tack tack :)
 
Mikael_L
Mikael_L skrev:
Över dörröppning bör gipskivan vara L-formad, dvs skarven mellan skivor ovanför öppningen inte i linje med någon av de lodräta dörrkarmarna.
Psst, alla ni snickare här, visst stämmer det jag skrev?
För det är iaf vad jag fått lära mig, men ibland lär man sig strunt också ... ;)
 
Jepp, det stämmer mycket väl.
 
Mikael_L
Ja se där . Även en blind höna ... ;)
 
Mikael_L skrev:
cc60 är det normala tillsammans med vanliga 13 mm gipsskivor.
Däremot bör du ha kortlingar uppe och nere. Det vanliga är ju att man har en regel nere på golvet och en i taket som sen väggreglarna sitter mellan, då sätter man ju gipsskivan på dessa. Saknas dessa så bör du nog kortla som sagt var.
Måste bara instämma med ovanstående, lägg ner tiden att åtminstonde vid golv fästa kortlingar/syll som går ÖVER golvplan, i mitt hus var de så "smarta" att de reglade/gipsade väggarna INNAN golvet så syllen ligger ca 10 cm under färdigt golv med resultatet att gipset spricker, det finns inget att fästa socklarna i och mycket svordomar går åt vid renovering...

//Marcus
 
Måste man skarva över fönster och dörrar om ma har spånskiva bakom där skarvarna ej möts? Samt gäller det även vid innerdörrar? Skarvar man helst över pga ev risk för sprickbildning?
 
Mikael_L
Det borde väl vara egalt om det är spånskivan eller gipsen som formar L:et runt dörr eller fönsteröppning.
Det viktiga är väl att det är minst en okapad skiva där i skarven då risken för rörelser och sättning är större där än i ett helt väggparti utan öppningar

Spånskiva bakom kan väl ses som ersättning för bakomliggande skarvplåt enl bygganytts bifogade bild.

...tror jag iaf ...
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.