Jag har en gammal vattenpump från 1966 som läcker. Rörmontören som var här och tittade sa att man lagar inte en så gammal pump, man byter till en som sitter nere i borrhålet till en kostnad av ca 35.000:-. Har han rätt eller är det något man kan göra? Ska sälja min lilla sommarstuga och känner inte för att lägga ut 35.000:-. Vattnet som läcker rinner ner i en golvbrunn så det är ingen panik med att laga den, ingenting förstörs.

Gammal grön vattenpump från 1966 med rost och röranslutningar, placerad på ett grönt golv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Gammal Grundfos vattenpump med etikett och läckage runt kanterna.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Det är väl bara att byta till en ny liknande pump. Du får kanske hålla på en stund för att hitta en modell som passar bra, men det ska väl inte vara omöjligt.
 
Jag skulle inte göra något alls med pumpen inför försäljning - du kommer inte att få igen pengarna för bytet till nyare djuphålspump och den här typen av pumpar läcker alltid lite grand efter några års drift - det är ett normaltillstånd sas.

var bara noga i objektsbeskrivningen med hur gammal pumpen är och att den är långt bortom sin tekniska livslängd och behöver bytas i en framtid, dock kan en sådan pump hålla i 10-20 år tid till med sakta allt mer läcka innan den slutar att fungera.

Denna såg dessutom ganska fräsch ut, somliga typer av dessa pumpar brukar vara rostfärgade från topp till tå av tjock lager rost avlagrat på ytan och drivor av rostslam just vid lagret till pumpen när man har mycket järn i vattnet

Men visst, djuphålspump drar betydligt mindre med elström för samma pumpade volym vatten, men är intressant i form av besparad el först när man börja pumpa upp större volymer vatten.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.