Kan detta kanske vara något för dig, lämpligt för tex. duschdörrar 8-12 mm. http://www.theofils.se/

MVH//Christina.
20500250.jpg

*EDIT* Hmm.... slår mig att denna fasta del kanske inte funkar för glas :-/.
 
rogero skrev:
Tack för ditt svar. Vilken suverän sida, alla möliga saker som kommer att underlätta mitt bygge.

Problemet med de föreslagna gångjärnen är att det blir en ganska stor springa mellan dörr och det glas som det ska fästas i, kanske går att lösa med någon form av uttag i dörren.

Helst ska det vara någån form av gångjärn som ligger utanpå dörr/glasvägg så att springan blir minimal.

Roger,
De hade då iof. många varianter att välja mellan ;), men utanpåliggande, hur fäster man det på glaset på ett snyggt och ffa. hållbart sätt :-/

Funderar på om det kan finnas något som liknar profilen som sitter mellan vägg och de halvcirkelformade duschdörrarna i glas (alltså de som inte har något fast parti utan monteras direkt mot vägg) fast då med glas till glas infästning, där borde det ju inte bli något mellanrum överhuvudtaget.

MVH//Christina.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.