11 629 läst ·
34 svar
12k läst
34 svar
Gamla dörrar - måste jag kassera dem?
Renoveringsnovis
· Stockholm
· 647 inlägg
Ett exempel på dörr som suttit i vårt hus i över 120 år, varav ca 40år helt kallställt. Skrapade bort all färg och målade om när vi renoverade för ett par år sedan. De flesta av dörrarna är ”som nya” men några är svåra att stänga.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Produkter som diskuteras: "Skrapade färg"
Färgskrapa Flexi Speedheater
Med 3 blad och hölster
499 kr inkl moms
Läs mer
Första gången du anlitar hantverkare i Sverige? Du behöver flytta om du ska få sådana hantverkare. Alternativt anlita riktiga hantverkare. Alltså inte sådana som bara skruvar ihop prefab. Det kostar betydligt mer dock. Prata med en snickare som sysslar med byggnadsvård eller bygger möbler typ platsbyggda bokhyllor och sådant. Priset blir ett annat men kunskapen också. Garanterar dig ett bättre bemötande. Svenska hantverkare i allmänhet är bortskämda och lättkränkta.tomtebolycka skrev:
Tusen tack till alla er som svarade. Det gav mig modet att strunta i vad snickarna sa. Ni övertygade min man med så vi tog hjälp av en vän som är snickare och jag är så oerhört tacksam för att detta projekt blev av. Skafferiet gav det nya och rätt strama köket själ. Löjligt lycklig. Nu ska jag ”bara” plöja ner x antal timmar i det med spackel, skrapa, sandpapper, färg, lister och såpa.
Imorgon kommer de andra snickarna för att göra klart ett jobb utvändigt. Ska bli spännande att se deras reaktion
(och ja, vi måste såklart byta ut dörren till vänster som leder till tvättstugan - mot en massiv furudörr med samma spegelindelning som skafferidörrarna)
Imorgon kommer de andra snickarna för att göra klart ett jobb utvändigt. Ska bli spännande att se deras reaktion
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara