Jo, men precis som vid andra sådana konstruktioner så visar det sig ofta att i praktiken är det svårt att helt vara säker på om fukt byggs in eller tillförs (tex uppifrån), och därför är de flesta (alla?) konstruktioner fuktgenomsläppliga åt iaf ett håll.
Exemplet med Hasopor som jag länkade till ovan är i rpincip samma konstruktion som du tänkt dig med plyuretan, fast med ett material som är poröst och skulle tillåta ev fukt som komemr in att vandra ut.
Polyuretan är inte gangarsäkert heller, så på sikt mkan man få in skadedjur som äter in gångar, som fukt sen letar sig in via, men har svårt att ta sig ut (det är oftast svårt för fukt att hitta ut om den väl kommit in även om man kan tykca att den borde hitta ut "samma väg")