Hej!
Ska byta mitt gamla Rexovent mot ett Östberg Heru 100 tänkte jag. Har några funderingar innan som jag tänkte kolla med er
Ska ha en ny frånluftsventil i köket. Funderade på dimensionen på den, om jag ska köra på 160 mm som kanalen jag ska koppla på är, eller om jag ska gå ner till 125 mm?
Ska koppla på ljuddämpare på både från och tilluft. På tilluftskanalen finns det en gammal ljuddämpare sen innan men funderar på att koppla på en till innan den gamla, skulle det vara några problem att ha två efter sig eller är det bara onödigt och dumt?
Någon som har bra erfarenhet av någon ljuddämpare? Rektangulär eller cirkulär, isoleringstjocklek?
Från frånluftskanalen på aggregatet så är det en 90 graders böj direkt, tyvärr har jag svårt att göra på något annat sätt när jag installerar det nya också. Möjligen kan det gå att få en bit innan böjen kommer. Finns det några riktlinjer gällande hur man ska sätta böjar osv?