Kan man klara boverkets nya byggregler med fjärrvärme och en FTX-anläggning eller är man hänvisad till frånluftsvärmepump? Kräver det ett i såfall ett speciellt sofistikerat FTX-system.

Vad är den ungefärliga prisskillnaden i anläggnings och installationskostnader för ett FTX-system jämfört med frånluftsvärmepump.

Det borde trots allt vara intressant med fjärrvärme - FTX där fjärrvärmepriset är lågt.
 
Jag är rätt säker att det funkar bra även med FTX istf. FLVP.

Den husleverantör vi pratat med sa att det nog skulle gå jämt ut med bortval av FLVP och istället installation av FTX exkl. själva fjärrvärmeanläggningen.

Ser att du är ifrån Norrbotten, du kanske har läst om att Luleå Energi vägrar ansluta nybyggda hus till fjv. Har ni en mer generös fjv-leverantör?

Edit: Ser att du ska bygga i Luleå, då är det nog bara att glömma fjv tillsvidare...
 
Uffe_Ulrika skrev:
Edit: Ser att du ska bygga i Luleå, då är det nog bara att glömma fjv tillsvidare...
Tror inte sista ordet är sagt. Så länge fjärrvärmepriset är högst 30% av elpriset borde det vara fördelaktigare med FTX än Frånluftsvärmepump.
 
30% av elpriset !!!
vad kostar fjärvärmen där du bor??? (har du räknat in alla kostnader?)

hoss oss ligger fjärvärmen på ca: 76-80 öre/ KW
sen så måste du ju alltid ha hushåls el, så en fast avgift för hushåls elen får du ju (som du inte kan slå ut på uppvärmnings kostnadens alla kW, så hushåls elen blir "dyrare" / kW om man ha fjärr värme.
man ska alltid jämföra total kostnden inklusive alla avgifter för värme/varmvatten & hushåls el. när man jämför olika kostnader
 
stenene skrev:
Tror inte sista ordet är sagt. Så länge fjärrvärmepriset är högst 30% av elpriset borde det vara fördelaktigare med FTX än Frånluftsvärmepump.
Jag hoppas att sista ordet inte är sagt i frågan, men LEAB tar tydligen ställning i frågan utifrån Boverkets regler ang. total förbrukning, inte vilken teknik man använder för att nå detta (FTX eller FLVP). I vilket fall verkar planerna ha reviderats vilket i bästa fall gör att allting försenas i minst ett år.

På möte med kommunen nämndes 43 öre/kWh.
 
Varför inte satsa på ftx och berg värme, jag skulle aldrig satsa på flvp då detta bygger på att dra in kalluft i huset .
Nej satsa hellre på ftx och sedan fjärvärme eller någon annan vp.
Det blis troligtvis dyrare i instalation men du kommer att få en lägre energi förbrukning och ett bättre inomhus klimat!
Man borde även kunna ha en lägre inomhus temp om man slipper kall luft från ventilerna.

/Eddie
 
när det gäller färvärme (o andra värmekällor med) så måste ni ju räkna ala kostnader. det är ju en del fasta avgifter också, inte bara den rörliga delen
 
FTX besparar ca 3000 kWh/år (nettoeffekt) medan en FLVP på 2kW kan bespara ca 7000 kWh/år. För at vara på den säkra sidan kopplade vi in oss på fjärrvärmenätet med en fjärrvärmemodul till vår IVT490. På så sätt får man den "billiga" fjärrvärmen i kombination med återvinningen från en FLVP som ger större marginal mot energideklarationen. Först var fjärrvärmebolaget tveksamma men kunde till slut inte motivera varför man inte skulle få åtevinna energi som redan fanns i huset. FTX är dock ett överlägset ventilationssystem jämfört med FLVP.
Det bästa tycker jag personligen är fjärrvärme (miljövänligt) + FTX (komfort) + luft/luft-pump (energibesparande) för att få riktigt bra elförbrukning och för att ha oändligt varmvatten vilket vi inte kommer att ha med vår lösning. Det upplägget tillåter tyvärr inte vårt fjärrvärmebolag.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.