Här i kommunen kostar det 1324kr/ton att lämna asbestshaltigt material på avfallsanläggningen.
 
B
Visserligen OT, men anknyter till annat i tråden:

I min hemkommun lämnar privatpersoner asbesthaltigt material kostnadsfritt, företag måste betala, vet ej hur mycket. Jag behöver också riva ett eternittak, har misstänkt läckage på ett par ställen och tycker det är lika bra att byta takbeklädnad. Skickade en prisförfrågan för ett par månader se'n till ett företag i branschen, men de har inte svarat. Funderar starkt på att göra det själv.
 
att det blir dyrt med firma beror ju bara på hanteringskostnaden plus att de måste vara ackrediterade att hålla på med asbest saneringar. För är det ett företag som ska sanera/riva ja då är det skyddsutrustning deluxe som gäller och det har inget att göra med att det blir mer skit av företag utan att det är gällande skyddsregler som gäller då.

Att man som privatperson skulle kontaminera när det blåser och partiklar blåser iväg kan man nog ta med en nypa salt. Även om det nu skulle virvla iväg lite partiklar så är det nog mindre farligt än om du startar bilen och kör iväg skiten sen. Ska man tänka så får du nog rulla det i en skottkärra till deponi och f...an ta dig om du fiser på vägen också.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.