Jag har redan tapetserat om och skall nu sätta upp dörrfoder. Kan dock inte bestämma mig för vilket av följande alternativ som är bäst:
1: Spika upp fodren. Täcka spikskallar med målarfog. Maskeringstejp på tapeten, Måla fodren och dörrkarm.
2. Förmåla fodren längs kanten som skall vara mot tapeten. (Fodren är redan målade men i aningen annan nyans än min färg). Spika upp fodren. Täcka spikskallar med målarfog. Måla delar av foder som inte är förmålade samt dörrkarm. Dvs behöver inte maskera eftersom kanten mot tapeten är förmålad.

Med alternativ 1 är jag rädd att det blir en dålig övergång foder-tapet med risk för att färg kommer under maskeringen.
Alternativ 2 är jobbigare samt att jag är rädd för att övergången mellan förmålningen och "slutmålningen" kommer att synas.

Vilket alternativ är vanligast och bäst? Finns det andra sätt?
 
Jag brukar förmåla två lager sen ett sista när det sitter uppe.
 
Grunda innan uppsättning,spackla sedan med snickerispackel och slipa innan du kör en vända till med grundning samt färdigmålning,finns en tejp med märket 3M som fungerar alldeles utmärkt till papperstapet.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.