1 593 läst ·
3 svar
2k läst
3 svar
Fönsterbänk blir lägare än tvättbänk.
Vi har ritat in en tvättbänk i ritningen framför ett fönster. Nu när ytterväggarna rests, har vi insett att tvättbanken hamnar några cm över fönsterbänken. Byggledaren säger att det inte är någon ovanlig lösning och eftersom vi har godkänt ritningen, så får vi leva med det. Höjden av fönsterbänken är inte markerad någonstans i de ritningar vi fått. Vi tycker att säljaren eller arkitekten borde ha reagerat och varnat oss när de ritade in tvättbänken framför fönsteret enligt vårt önskemål.
Vad tycker ni?
Vad tycker ni?
Hur man löser detta bäst beror ju lite på hur många cm. det egentligen rör sig om.HenrikV skrev:
Jag är nog böjd att hålla med byggledaren att detta inte är något stort problem och inte heller något ovanligt, vems "felet" är att det blivit så här avstår jag från att spekulera i MEN om jag vore i ditt ställe så skulle jag fokusera på det som gjorde att ni absolut ville ha tvättbänken där ni ritat in den, det måste ju ha varit något som ni upplevde som fördelaktigt med den placeringen
Denna kant kan snickaren säkert "klä in" på baksidan så att det ser snyggt ut utifrån, att sen fönstersmygen ligger aningen lägre tror jag inte spelar någon roll.
MVH/Christina.
Klicka här för att svara