Jaha för två dagar sedan så hade jag inga planer på en gäststuga på tomten, nu så kommer jag troligen att köpa ett hus av grannen och lyfta över tomtgränsen. Så nu måste jag bestämma för vilken sorts grund, göra själv/leja osv. Plats: Östergötland, marktyp sand/grus och lite småsten (gammalt grustag 100m från platsen) - vad nu den marktypen heter på finare språk?

Tacksam för all möjlig input!
Huset är ett timmerhus (nja 75mm iaf) med isolerat golv. 8,5x5x5m. Uppskattad vikt 12-14 ton med pannor (oinrett). Trolig placering på ev. framtida braskamin, givetvis vikt okänd - mitt på vid bakre gaveln.

Iom balkarna som går åt att för lyfta huset så tror jag att en plintgrund kan både bli rätt ur både pris och funktionsperspektiv?

Hur djupt bör man gräva ur under hela huset (för makadam + täckduk) ?
-Ytterligare hur djupt måste man gräva för plintar?
-Hur tätt ska dessa stå?
-Hur stor yta på huset går åt per plint?
-Är det tillräckligt/bättre att gräva ur - fylla upp med makadam - padda - lägga dit stödstenar?
-Bättre alternativ?
 
  • RIMG0807small.JPG
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.