Hej Milli
Vad kostade fönsterkupor, jag är jättenyfiken på dem. Har du bilder tar jag tacksamt emot dem, jag är så nyfiken. Jag funderade mycket på fönsterkupor, men det blev aldrig att jag valde till det, eller ens tog upp det med säljaren. Men man kan ju ordna i efterhand kanske.

Mvh
Eva
 
Eva_Sthlm: Vi har inte byggt ännu så jag har inga bilder!
Vi är inte klara med slutpriset ännu, men vi fick ett mellanpris för ett tag sen på ett svanen som enbart hade som tillägg två st fönsterkupor (samma som spoven har) fram och två st takfönster på baksidan. Priset för det var 668 600.
Kommer inte ihåg vad svanen har för utgångspris ca 600 000 tror jag ?!
Fönsterkuporna blir då ca 25-30 000 kr/st?!

Som sagt, Fiskarheden kan bygga nästan allt, det gäller bara att fråga fråga fråga  :)

/Milli
 
Hej Gollum,

vi funderar oxå på ett Fiskarheden och är då givetvis jättenyfikna på vad ert hus har kostat (Fiskarhedens del och er egen)?

Vi undrar oxå hur stor del egen tid ni har lagt ner?

 
Hej igen,

har nyligen lagt ut lite bilder på nätet. Kolla på www.masus.se
Ska ut och snickra idag. Ska försöka ta lite mer bilder, även inomhus...
Kan skriva lite mer utförligt när jag har mer tid ;)
Mvh Fredrik
 
Hej Gollum.

WOW,måste bara uttrycka min beundran av ett mycket snyggt hus. Mycket bra jobbat. Blir det inte mörkt inne med den stora verandan?Lite nyfiken är jag på vad slutnotan blir totalt.
MVH Maria
 
Tumito skrev:
Hej Olmen!!

Är helt ny här på sidan och såg ,när jag kikade runt lite, att ni också hade fastnat för Svanen..
Du nämde att ni hade tankar på att byta fasad och jag blev då lite intresserad. Till vad hade ni tänkt bytt??
Hej

Forst ursakta den konstiga stavningen. Jag skriver pa en engelsk dator utan a, a och o!!??

Nar jag tittade i katalogen sa fastnade vi for svanens planlosning (med lite andringar) och Doppingens fasad. Den har lite fler detaljer och blir inte sa "ren" som Svanens originalfasad. Att hoja undervaningen fran 2.40 till 2.60 tycker jag ar ett "gjutet" tillval. Betydligt mer volym for om jag kommer ihag ratt runt 25.000 kr. Det ar ingenting med tanke pa att huset kostar runt 1.8 mil nyckelfardigt.

Att andra planlosningen verkar inte vara omojligt heller. Jag vill oppna upp koket till vardagsrummet och ha en kokso som Spovens kok "Inga problem" sa saljaren.

Jag letar fortfarande efter ratt tomt. Jag har hittat en som jag hoppas mycket pa. Om jag far kopa den sa blir det definitivt ett Svanen.
 
Hejsan
är det ingen som ska bygga ett Domherren?
jag är intresserad av det och skulle vilja höra era synpunkter på det, om det finns något som man ska tänka på etc.

Jag var och tittade på ett tärnan med vidbyggt garage igår som en kompis håller på att bygga, och det ser väldigt rejält och fint ut.

Till er som har byggt: kostar det inget om man vill ändra väggar etc i huset? det köket som man får med, är det någon högre klass på det? eller ska man satsa på att uppgradera det,

vad kostade vvs, el och badrummen mellan tummen och pekfingret,så man har lite att räkna på, vilka övriga tillval har ni gjort?

Tacksam för svar/ Andreas


 
S
IVT 490 som ingår, ät det något att ha det?
 
ViljeBlomman skrev:
:) tack för de svar, verkar ju positivt. Är intresserad av Villan SPOVEN, ser verkligen jätte fint ut med stor rymd. Är också nyfiken på om det är någon som skall bygga eller har byggt SPOVEN...
Hej!
Vi ska bygga Spoven och även kompisar till oss ska göra det. Vi känner att teamet runt Fiskarheden är mycket seriösa och hjälpsamma. Ingenting är omöjligt. Att ändra planlösning, panel ja allt som tänkas kan, det är bara att fråga på och komma med förslag.
Vi har t ex "slagits" med vår kommun i snart 4 år ang va lösningen för vårt bygglov. Vår säljare på Fiskarheden har gjort allt han kan för att hjälpa oss med kommunen. Nu verkar det som om det börjar lossna men det är ingen idé att ropa hej ännu. Om allt går bra så får vi vår huslev efter semestern.
Det har också varit positivt att det tagit tid för man har hunnit tänka en del på planlösning osv. Vi funderar t ex på att inte ha öppet upp i nock i entrén.
2002 var vi till Borlänge och besökte företaget. Vi fick också besöka ett par som har byggt Spoven. (Dom tar tyvärr inte emot besökare längre) Känslan att komma in i det huset var helt otroligt. Det kändes verkligen rätt på en gång. Rymligt och "lyxigt"
Huset som vi besökte finns på bild i senaste katalogen. Kolla med din säljare om det finns någon som byggt Spoven i närheten som kan ta emot er. Jag tror att väljer man ett hus från Fiskarhedenvillan så kommer man inte att ångra sig.
 
Vad roligat att det har kommit in lite inlägg ang min fråga :) Synd att man in kan få besöka ett SPOVEN hus :'( men för oss är verkligen det huset perfekt, tycker mycket om planlösningen. Kul att höra att det känns "lyxigt" :) Fortfarande är man kvar i planerna :'( men hoppas på att planerna blir verklighet inom kort.

Fortsätt gärna att skriva flera inlägg om Fiskarhedenvillan och dess hus

Mvh

Viljeblomman
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.