Hej

Jag och maken funderar på att bygga vårt ANDRA hus *galna, jag vet :rolleyes:* och denna gången vill vi göra en hel del själva på huset, allt utom stomresningen.
Så vi har kollat lite på Fiskarheden och även läst en del om det här på forumet och det verkar ändå vara övervägande positiva kommentarer om Fiskarheden..
Vi har fallit för deras enplanshus Smaragden med några små förändringar i planlösningen.

Är det någon här inne som kanske också kollar lite extra på denna modell eller kanske rent av håller på och bygger den? Skulle gärna i så fall höra vilka ändringar som ni gjort p planlösningen och gärna också bilder på byggandet..

Läste att det var just två såna hus som de håller på att bygga upp inför det nya tv-programmet Stora byggslaget som ska gå på 3:an, så där lärman väl sitta klistrad i sommar :D
 
Var ska ni bygga någonstans och vilka andra hus har ni tittat på? Jag blir också nyfiken på vem ni byggde med förra gången och varför ni vill göra arbete själva den här gången?
 
Ja, man blir ju misstänksam igen...
 
Ha ha ha , ja vi ska bygga i Kalmar och det huset vi bor i idag är en Smålandsvilla Mariannelund som inte finns kvar i deras sortiment längre.
Vi är jättenöjda med huset i sig och har haft jättebra säljare och bygg-gubbar som ställde upp huset.
Men nackdelen är ju att när vi byggde med Smålandsvillan för 5 år sedan så var det verkligen ett "bashus" och inga finesser att tala om eller några vidare tillval.
Så det inte för att det är "fel" på själva huset som vi vill bygga igen, utan vi känner att vi vill åt utmaningen att för göra ett hus själva och så som vi vill ha det med köket, badrummen och allt sånt. Det skulle inte vara lönsamt för oss att börja renovera och bygga om och börja kakla vårt badrum m.m. så som vi "egentligen" vill ha det, utan vi ger oss på det från grunden igen ha ha ha .
Knäppa? Tja kanske det, ;) Men släpper bara kommunen tomterna på det stället som vi vill bo i planerad tid så hoppas vi att vi är igång med husbyggande om lite drygt ett år!
 
Är det ingen som har byggt ett FH Smaragd, som har lite bilder och olika alternativ på planlösningar att visa??
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.