Jag har en Weber Pulse 2000 som använts flitigt i flera år, som jag egentligen är nöjd med. Funkar utmärkt för kött, fisk, kyckling mm upp till ca 10 personer. Ibland är vi fler, då grillas i två omgångar eller kompletteras med kolgrillen. Jag har dock börjat söka efter en elgrill med högre effekt, kanske 4-8 kW vilket innebär trefas men det verkar inte enkelt att hitta. Två frågor:

1) Finns det någon elektrisk grill för utomhusbruk (med lock) på ca 4-8 kW?

2) Det jag hittar när jag söker på nätet efter högre effekt är professionella restaurang-grillar. Är det någon som provat använda en sådan för utomhusgrillning? Har ni förslag på någon som kan passa? Den kan förstås inte stå under bar himmel men jag har möjlighet att ställa i ordning ett litet ”grillrum”, typ enkelt ouppvärmt inglasat uterum med tak.

Jag är inte intresserad av att diskutera fördelar med kol- eller gasgrill, det är endast elgrill jag söker.
Jag inser att det kanske ekonomiskt rimligaste är att köpa en till Pulse 2000, men mina frågor rör alltså bara trefas elgrill med effekt på minst 4 kW.
Tacksam för tips.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.