Håller på att bli tokig! Var sjutton köper man ferrocement?
 
Det köper man inte, man gör det på plats.
Består av armering och betong med rel fin ballast.
Armeringen är oftast också tunn men tät, kan vara nät plus stänger.
 
Redigerat:
Båtar också!
 
Jo, jag förstår att man gör det på plats. Det gäller en båt förresten. Faktum kvarstår att det måste inhandlas någonstans. Frågan är var?
 
Försök att få tag i denhär boken:
Din båt i ferroplank : [ferrocement båtbyggarens handbok]
Skriven av Lars Wiklund
Har du tur finns den kanske på ditt Bibliotek, annars får du leta på antikvariat eller kanske Tradera.
 
eplabi skrev:
Jo, jag förstår att man gör det på plats. Det gäller en båt förresten. Faktum kvarstår att det måste inhandlas någonstans. Frågan är var?
Byggmax handlar många på, men det finns många som säljer cement och armering.
Det är alltså helt vanliga byggmaterial du ska köpa.
Ballast köper man på ett grustag.
 
Ferrocement är, precis som anaitis skriver, ingen färdig produkt. Namnet kommer förmodligen av all den tunna järnarmering som är i den färdiga produkten - ferro är ju latin för just järn.

Ferrocement är således inget annat än cement och en jäkla massa fin armering om jag fattat det hela rätt. :)
 
Ok, jag fattar. Tack för upplysningen! Läste dock någonstans att armeringen i denna betongblandning ska vara en mycket finkornigare sand än den man blandar i vanlig betong. Gipssand kallade någon den. Vad är det för något och går det att få tag i stora kvantiteter till rätt kurs? Kanske "stenmjöl" skulle funka?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.