Har dragit de flesta takfotsspottarna med en rulle EKK(?) men nu tog den slut när det var ett par lampor till att dra fram till, dock har jag en hel del FK och VP/Flex-rör kvar.

Får man använda FK och VP/Flexrör eller måste det vara EKK till takfotsbelysningen?
 
Om jag vore du så skulle jag åka och köpa några meter EKK på Ö&B. Allt annat känns väldigt HPD-mässigt... ;)
 
Dragavlastningarna i armaturerna är nog inte anpassade för vare sig FK eller slang heller, så du bör köra med EKK.
 
pefo skrev:
Om jag vore du så skulle jag åka och köpa några meter EKK på Ö&B. Allt annat känns väldigt HPD-mässigt... ;)
Mkt TBK'er här. Vad betyder HPD? HemmaPul-någonting?
 
Hop-Plockade-Delar ;)
 
Om VP rör kommer "innifrån" och slutar precis under armaturen kan man väl föra samma resonemang som vid tex fast installerade lysrörsarmaturer i tak/badrumslampor etc, dvs det bör vara ok. om armaturen är avsedd för fast installation. eller ?
 
VP-rören dras isåfall längs med takfoten (ovanför underspikningen) och det blir inkoppling och vidarekoppling från varje spot.

Spottarna är vanliga IP45 från IKEA.
 
Redigerat:
FK får inte ligga "i det fria"
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.