Jag ska ta bort en trapp-strömbrytare från Schneider Electric... Jag får loss det yttre skyddet, där står ett nummer på insidan: BBV54929. Men resten sitter så pass bra att jag är rädd att förstöra något om jag tar i, eftersom jag inte vet om jag tar i på rätt ställe. Är det själva strömbrytarna som ska bort först eller är det den vita plattan runt om? Jag pillar in en kniv och tar i så att knivbladet böjer sig... och det känns ju som att jag gör fel om jag ska behöva använda så mycket våld, då blir jag rädd att bryta av något... och jag vill ju kunna montera dit det sedan igen (efter att jag pillat en in NEXA-mojäng bakom)...
Hm ska ta en bild och ladda upp, kanske någon känner igen modellen och vet hur man får upp den?
Hand som håller en del av en vit Schneider Electric trapp-strömbrytare med ytterligare en väggmonterad strömbrytare i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
hsd
Du ska lossa vippan, lirka med en liten mejsel omväxlande uppifrån och underifrån
 
Mikael_L
Japp vipporna ska du bända loss.
Ibland går det med fingerfärdig hand, men oftast tar man flatmejseln lite försikigt under knappen. Riktigt gamla brytare är ofta sköra och knappen går lätt i bitar om man inte är försiktig.

Här kan du se hur man demonterar
https://www.schneider-electric.se/sv/faqs/FA164748/

Vid montage trycker man till lite försiktigt med flatmejseln på böjen i den där flärpen som på dessa bilder visas hur den öppnas med mejseln.

Och det där du just nu tagit isär tar man aldrig isär, normalt sett. Det är bara om man ska byta ram till annan färg eller desigram som den delen tas loss.
 
Tack! Det fungerade! :)
Ok så jag ska få bort den bruna plasten under genom att trycka in någon flik där på sidan med mejseln? Jag provar...
 
Japp det gick fint! Tack för hjälpen!!
 
Mikael_L
Jord behöver du inte till den där, men däremot nolla.
 
Mottagaren du länkar till kräver neutralledare. Har du det i din dosa?
 
Mikael_L
Hehe.
Neutralledare är ett korrekt namn, "nolla" är bara slang.

Nu kände jag mig som en sådan. ;)
 
  • Gilla
etompau
  • Laddar…
Hmm...är det den svarta?
 
  • En hand som håller en strömbrytare med kablar vid en oputsad väggöppning.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Nej. Mottagaren kommer icke att fungera i din dosa, såvida du inte drar fram en neutralledare.
 
Det låter som överkurs för mig. Jag får kolla med en elektriker!
 
För din kännedom så är det en kronomkopplare du har, ej trapp.
 
Mikael_L
Har du en neutralledare (nolla) som går genom dosan, troligen blå då, så kan du klippa och grena av med en toppklämma och kort bit blå FK.
Sen är du hemma i princip.
Annars blir det att fiska fram en noll-ledare ifrån närmaste dosa som den återfinns i.
 
E etompau skrev:
För din kännedom så är det en kronomkopplare du har, ej trapp.
Hm ja det är bara två vippor som styr varsin lampa. Betyder det att jag har köpt fel NEXA-dosa? Nej den kan användas för detta också va?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.