Hej hej BH experter.
Vi har köpt ett äldre torp som är i stort behov av kärlek. Jag undrar vad man gör åt sådana här missfärgningar på fasaden? Bara att skrapa och måla över eller behöver man behandla det först?
Fasad är målad med slamfärg.

Med vänlig hälsning,
Husnoob
 
  • Äldre torpfasad med röd slamfärg och gröna missfärgningar nära grunden, omgiven av några kvistar och stenar.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Inget ovanligt eller anmärkningsvärt alls. Borsta bort det värsta och måla om. Nederkanten på fasaden har varit lite extra utsatt då vatten stänkt upp från stenarna under/framför.

Välkommen hit för övrigt!
 
  • Gilla
Ulltand och 1 till
  • Laddar…
Bara borsta av med piassavakvast o måla med slamfärg falu rödfärg finns ingen förbehandling som passar ihop med slamfärg
 
  • Gilla
Ofersson
  • Laddar…
Tack för svaren :D
 
Bo arnold Bo arnold skrev:
Bara borsta av med piassavakvast
Möjligen dra några drag med en stålborste på det gröna om det är svårt att få bort. Måste inte bli "trärent" eller perfekt men det värsta kan man vilja få bort.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.