Hej!

Har ett bekymmer som just fått större proportioner.
Renoverar badrummet, delvis själv men har tagit in bekant som är plattsättare för att spackla golvet och för plattsättningen.
Vi kommer ha en Purus Line som brunn d.v.s. en duschränna som är 700 mm. Duschhörnan är 800 mm bred.
Problemet som dykt upp nu vid plattsättningen är att golvnivån i duschrännans ändar är ca 10mm högre än mot duschrännans långsida eftersom hela duschhörnan är spacklad så att den är inramad av golvspackel med höjd 22 mm och slutar i 12mm mot själva duschrännan. Bifogar bild för att visa tydligare. Kan ta foto om så önskas.

Frågan är: Hur fasen gör man i kortändarna där nivåskillnaden är 10 mm på bara 5 cm? Hoppas det framgår vad jag menar.

Har ringt Purus och bett om råd men de verkade inte kunna ge några bra svar, "man får fixa och trixa lite för att jämna till det, följ monteringsanvisningen."

I detta fall hjälper det dock inte att bara följa monteringsanvisningen, för då får vi en golvnivå vid duschväggen som bara är någon mm högre än vid brunnen och då lär vattnet fullkomligen forsa ut.

Alla tips mottages tacksamt, vill inte behöva riva ut och byta brunn. Hela renoveringen står still tills detta löst sig, planen var att hela badrummet skulle kunna vara klart till kommande helg...suck...
 
  • Dusch.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Hur stora plattor hade du tänkt ha i duschhörnan? I ditt fall hade jag nog valt att sätta t.ex. 5x5 cm mosaik, för att lösa problemet med så olika lutning i olika riktningar. Ett fall på 1:5 vid kortändan är ju mycket, men det är ju vid en vägg och inte där man står i duschen, så det borde gå att duscha utan att riskera att halka omkull pga lutningen.
 
Pussla med småbitar, eller se om det att göra en liten kant ut mot resten av badrummet vid duschdörren?
 
Tanken är 15x15 plattor, just halkrisken är som du säger nog inget större bekymmer eftesom det branta fallet blir vääldigt lokalt. Tanken att sätta mosaik har slagit oss men är absolut ingen optimal lösning.

Det går att byta brunnsilen till en som är 600 mm, vilket skulle innebära att den flyttas in 5 cm från sidoväggarna och åtminstone jämna ut fallet något...Men enligt plattsättaren skulle det nog behövas åtminstone 500 mm sil för att göra någon större skillnad..
 
  • Gilla
abenny859
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.