89 946 läst ·
21 svar
90k läst
21 svar
Få bort ogräs, gräs, blommor på uppfart/gång
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Roundup togs bort från trädgårdsmarknaden ett tag, men har återvänt i troligen något mer vänligare form. Den dödar rötterna och håller sig bra men den är inte så super så man hålls ogräsfri hela året. Dyr, men denna står sig bäst av det jag testat (salt, diesel, ättika etc)
Redigerat:
Man kunde ju önska att det var så, men nej... Efter något år blir det en hel del "jordmån" i gruset och rötterna växer fast i markduken också.Kallebo skrev:
Går man och rycker hela tiden går det bra men åker man bort ett par tre veckor på sommaren gror det rätt bra under tiden.
M
Marcussjogren
Medlem
· Västra Götaland
· 3 081 inlägg
Marcussjogren
Medlem
- Västra Götaland
- 3 081 inlägg
Ett bra sätt är skyffeljärn för att få loss det som växer där idag och sedan kratta ofta. Då bara med en enkel träkratta (finns säkert metallvarianter också) som bara har raka, lite bredare tänder(?) och som inte drar med sig gruset så mycket.
hsd
Medlem
· Kalmar län, Östra Götaland
· 7 167 inlägg
hsd
Medlem
- Kalmar län, Östra Götaland
- 7 167 inlägg
Kan bara hålla med, har samma problemanders07 skrev:
Har provat att bränna...,ogräsättika och mekanisk rensning men inget är snabbt och effektivt
Vill inte roundupspraya då en vindpust kan döda det jag vill ha kvar på sidorna
Klicka här för att svara