1 810 läst ·
5 svar
2k läst
5 svar
Enkel eller dubbelgips?
Jag har ett 70-tals hus i mellannorrland och det börjar bli dax att byta köket. I samband med detta så fixar jag även alla ytor i köket. Gällande golvet så tänkte jag mig golvslinga (Uponor 20mm) ,men då jag nu har väldigt kalla golv,(plastmatta direkt på betongplattan) så tänkte jag lägga 30 alt.50mm golvvärmeskiva(polystyren) och plåt.Ovanpå detta blir det gips och sen klinkerlim samt klinker. Så min fråga är: Räcker det med enkelgips eller behöver jag dubbelgips med lim imellan gipslagrena? Och behövs det någon ångspärr?
/H
/H
Ingen?
Produkter som diskuteras: "värmeslingor"
Termiska avfuktare
En termisk avfuktare använder en värmeslinga för att värma luften och sänka den relativa fuktnivån i luften. Varmare luft kan bära mer fukt än kall luft och det är först över 60% relativ fuktighet det börjar bli risk för
Läs mer
Har nu bestämt fabrikat/system till golvslingorna och valde LK. När man skall använda isolerskiva tjockare än 16mm(jag väljer 30mm),så är rekommendationen från dom att vid användande av klinker så skall man lägga dubbel golvgips som limmas omlott.Någon ångspärr skall heller inte användas.Om man däremot använder 16mm isospårskiva så behövs inget mellangolv,utan klinker kan läggas direkt på slingorna.
/H
/H
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden