4 025 läst ·
3 svar
4k läst
3 svar
elvärme kabel direkt på frigolit?
hej har en liten fundering.. ja har idag gjort grundarbete för att lägga klinker på en gästtoa. har en befintlig betong platta och på denna har jag lagt 4 cm frigolit sen lade jag el värme slinga på armeringsnät rakt på frigoliten sedan ca 4cm avgämnings massa över. nu till min fråga finns det risk att elslingan smälter frigoliten????? tacksam för svar
Knappast någon risk för detta. T2-blå får man lägga direkt mot brännbart material om den styrs/begränsas av en golvgivare.
Men byggarna brukar lägga armeringen distanserad en bit från frigoliten vid riktiga gjutningar iaf.. Men detta har nog mer med hållbarhet att göra.
Men byggarna brukar lägga armeringen distanserad en bit från frigoliten vid riktiga gjutningar iaf.. Men detta har nog mer med hållbarhet att göra.
Produkter som diskuteras: "värmeslinga"
Termiska avfuktare
En termisk avfuktare använder en värmeslinga för att värma luften och sänka den relativa fuktnivån i luften. Varmare luft kan bära mer fukt än kall luft och det är först över 60% relativ fuktighet det börjar bli risk för
Läs mer
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden