966 220 läst ·
10 396 svar
966k läst
10,4k svar
Elräkning på 16000 kr för december
Blir som att jag ska bevisa att 1+1 =2K karlmb skrev:
Sen 2012 har vi haft ”europeiska” priser. Vad är det du inte hajar?
Påstår du att Vattenfalls vinst är flera gånger 100miljarder?K karlmb skrev:
Ett sensationellt påstående som du måste verifiera
Du har påstått att priserna på el i Tyskland och Sverige i princip har följts åt i decennier.Z Zodde skrev:
Allt du lyckats visa som stöd för det är ett diagram på senaste 2 åren där du menar att det syns och att det beror på gaspriset.
”"]Du har påstått att priserna på el i Tyskland och Sverige i princip har följts åt i decennier.”K karlmb skrev:
Decennier? Var har jag påstått det?
Visar hur lite du kan. Du påstod att Vattenfall gör övervinster på «flera hundra miljardet kronor»K karlmb skrev:
Då flera är mer än några (200-300) så är det väl ivartfall 400…
De tjänade 36 miljarder januari-september så måste vara världsrekord i en period okt-dec som inte ens är avslutad men du tydligen vet allt om? Eller gissar som vanligt…
Höga elpriser orsakas av höga gaspriser, vilket innebär att det väller in pengar för norsk gas. Som politiker är det rätt orimligt om man vill sitta kvar att staten badar i pengar medan medborgarna går på knäna. Det är inget problem för Norge att sätta på ett plåster om dagen.J jawen skrev:
"Fungerar" beror väl på vad man vill uppnå. Det fungerar inte för att sänka marknadspriset, men det fungerar för att se till att norska konsumenter inte får bära en löjligt stor del av kostnaden för det nuvarande marknadsläget. Eftersom norska staten är en av de största vinnarna i dagsläget är det ju inte ett problem att finansiera heller.D Daniel 109 skrev:
(Sen är subvention till konsumenter inget som påverkar den heliga konkurrensen, så det är väl inget problem. Frankrike gjorde ju liknande för ett tag sen, även om det hade nackdelen att det sänkte EDF.)
Efter som Norge är en så liten del av konsumentmarknaden kan de göra så. Men det går inte på EU nivå.K krfsm skrev:"Fungerar" beror väl på vad man vill uppnå. Det fungerar inte för att sänka marknadspriset, men det fungerar för att se till att norska konsumenter inte får bära en löjligt stor del av kostnaden för det nuvarande marknadsläget. Eftersom norska staten är en av de största vinnarna i dagsläget är det ju inte ett problem att finansiera heller.
(Sen är subvention till konsumenter inget som påverkar den heliga konkurrensen, så det är väl inget problem. Frankrike gjorde ju liknande för ett tag sen, även om det hade nackdelen att det sänkte EDF.)
Du bör börja med att bekanta dig med hur priset sätts.
Jag påstod inte att det skulle "fungera" för annat än Norge. Det är ju uppenbart negativt för det europeiska elområdet som helhet, om än marginellt. Därmed förmodligen även en smula dåligt klimatmässigt. Men subventionen var ju för att stötta norska konsumenter, och det lyckas den med.D Daniel 109 skrev:
Har någon specifikt intrikat del av prissättningen på nordpool som du tycker att jag borde bekanta mig med?
Ursäkta, jag var nog inte helt vaken. Jag var helt inne på att det var Karlmb som skrev ditt inlägg. Din kunskap om prissättning vet jag inget om, den är kanske god.
Jag fick definitivt ett vettigt svar.
Jag fick definitivt ett vettigt svar.
G
gone_fishing
Husägare
· Stockholm
· 2 913 inlägg
gone_fishing
Husägare
- Stockholm
- 2 913 inlägg