Hus från -77, direktverkande el, golvvärme i två badrum, elvarmvattenberedare. Jag vill kasta ut den gamla centralen med gängsäkringar, extralådan med jfb för golvvärmen och extralådan för vvb och funderar på vad jag ska begära offerter på.

Idag finns fem trefasgrupper (värmex2, spis, tvätt, vvb) samt sju enfasgrupper. Jag har ingen lust med några större omdragningar annat än att se till att det finns jord i varje rum. VVB-lådan är jag inte 100% säker på vad den gör, men den innehåller två strömbrytare, tre kontaktorer, en trafo och en signallampa så det är säkert någon temperaturstyrning.

Ganska lätt, kan tyckas, men jag funderade på en liten "twist" och låta montera det som har med elvärmen att göra i en separat låda, med en elmätare mellan. Problemet som genast infinner sig är hur man delar upp det utan att det blir alltför komplicerat med jordfelsbrytare.

Först tänkte jag ett 3x18-skåp med huvudbrytare och 1-2 JFB på övre raden, 18 brytare på mellanraden och VVB-styrningen på sista raden. Avsäkringen av VVB skulle då inte hamna efter extramätaren, men det kan jag leva med.

I en separat låda hamnar elvärmen, en eventuell luft/luft-pump och FTX-systemet, med en egen JFB.

Är det dumt att sätta hela värmesystemet på en och samma JFB?
Är det dumt att ha all hushållsel på VVB-JFB:n?
Ska man avsäkra kyl/frys med en personskyddsautomat istället (tror de ligger på samma säkring idag)?
Finns det vettigare sätt att dela upp det på? Jordfelsbrytare tar plats och kostar pengar, så gärna så få som möjligt.


Tacksam för tips och idéer.
 
Ska du göra det snyggt så sätt 2 lika skåp utmed varandra, annars så finns det jättebamsingar till skåp.

Elmätaren till värmen krånglar inte till det med JFB det beror var mätaren tar sin ström, från den allmänna JFB eller en egen JFB
VVB ansluter du till valfri plats, efter elmätaren för värme eller på den allmänna JFB.

Idag har kyl/frys egen, vad händer om den löser när ni är på Samoa i 3 veckor? Grannen tittar till huset och alla lampor i alla rum fungerar.

Protte
 
Det kanske är dumt att lägga all värme på en JFB. Då kan grannen stå och titta hur länge som helst på lamporna som lyser medan vattenledningarna fryser sönder.

Just nu lutar det mer åt två stycken 2x18-skåp med värme+VVB på två JFB i den ena och allt annat på en JFB i den andra.
 
RilleRock
Vad skall du med en jfb på värmen för?
 
Där är ju värmegolv!

/Kent
 
Tja.. jag vet inte. Kanske inte behövs (förutom för golvvärmen då, som sagt)? Vinner man något på att ha jfb på saker som elelement (både med och utan olja) och varmvattenberedare?
 
Kan ju ge ett visst brandskydd.
 
pefo skrev:
Kan ju ge ett visst brandskydd.
Då rekommenderar jag 300mA's jfb om det är det man är ute efter.
 
Brandskydd kan ju vara praktiskt. Men då är vi tillbaka till ursprungsfrågan: en eller två jfb för värmen?
 
Eftersom du inte får använda en 300mA JFB till badrumsgolvet så måste du ha två om du vill följa Styrmans råd och ha 300mA på resten av elvärmen.
 
En JFB 300 mA för radiatorerna.
Koppla golvvärmen på hushållet, men nu skulle det vara en elmätare däremellan.

Jag har flera elradiatorer på vanliga 30 mA JFB, men inte löser de ut för det.

Det är en massa gnäll och oro över JFB, det är ingen större fara, de är inte större felprocent än andra fel. Hur många oroar sig att säkringarna ska gå, vanliga smältproppar slits och till slut så stannar frysen för startströmmen till kompressorn har bränt bort en mikrometer av säkringstråden vid varje start och efter 15år eller så så stannar frysen då ni är på Samoa. Vi kanske ska montera dubbla säkringar till frysen.

Protte
 
Precis! Sektionering tycker jag verkar vara lite väl att ta i. Köper en brytare för all utomhusel, men i övrigt är det väl ingen större panik om det blir svart när du är på semester? Är det i kallaste vintern och du är rädd att värmesystemet ger upp får du ju likväl ha någon till att titta till ditt hus. Likaså kylen/frysen -- så mycket _annat_ som kan gå snett så att hålla på och mecka med flertalet JFB bara för att någon eventuellt, möjligen kan hända känns som suboptimering.

Har ett hus från 67 med "originalel" (byts allt eftersom, inte för att det behövs utan mer för komplettering med fler uttag/brytare), till detta eftermonterad JFB. Har aldrig löst...
 
Jag vill ha två för att just dela upp värmen. Har nämligen varit med och renoverat ett hus där golvvärmen (vattenburen) frös pga utlöst jfb
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.