Om det ser ut som på bilderna med en nymonterad magnetlist, vad kan det bero på?
Har läst att det kan vara felmonterade dörrar (inte monterat själv) men hur gör man då för att justera dörren åt rätt håll?

Det är en dusch av märket bath deluxe med välvda dörrar..
 
  • Nymonterad magnetlist på en bath deluxe dusch med välvda dörrar i ett badrum.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Nymonterad magnetlist på duschdörr, möjlig felmontering, med badrumskakel i bakgrunden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Dörrarna är monterade i 2 u-profiler som sitter fastskruvade i väggen. Dörrarna med gångjärnen är sedan inskjutna i u-profilen och fäst med 4-5 små skruvar från insidan av duschhörnan (brukar sitta små lock över skruvarna). Dem skulle du kunna lossa och försöka montera om så att dörrarna möter varandra bättre.

Men fanns glipan innan du bytte duschlisterna? Eller är det så att dem inte är intryckta hela vägen bara?
 
Sen om du nu skulle montera om dörrarna, var försiktigt med dem så du inte stöter i dem i något eller ställer dem på klinkergolvet. Finns många instruktionsfilmer på t.ex. youtube som beskriver hur man monterar dessa (brukar vara ungefär lika för dem flesta modellerna). Eller be bauhaus skicka monteringsanvisningarna, jag kunde inte hitta modellen på deras hemsida nu i alla fall.
 
  • Älska
Harrison
  • Laddar…
Det såg ut som det var ganska stor glipa i överkant. Om det är väldigt lite kan det ibland gå att rätta till genom att justera magnetlisterna en aning. Annars pilla loss alla täcklock och fäst om skruvarna. Du kan troligtvis låta den nedersta skruven i varje profil vara kvar eftersom det är i överkant det glipar. Lättast är om man är två personer om man är ovan, en som håller dörrarna i rätt läge och en som skruvar fast dom övre skruvarna i u profilen. Det kan vara lite klurigt med tanke på att dörrarna måste flyttas så pass mycket så att inte skruven drar i det gammal hålet. Men det kommer nog gå bra, lycka till!
 
Du har inte provat att vända en av listerna (magnet åt fel håll)
 
De är vända åt motsatt håll alltså en inåt och en utåt.

T tracker skrev:
Du har inte provat att vända en av listerna (magnet åt fel håll)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.