Fotografen Fotografen skrev:
Nån gång har jag sett en filmsnutt med en vänster- och en högergänga skurna i kors, är det det du menar?
Tyvärr har jag ingen aning om var det kan finnas.
Kolla linspridarskruven på en spinnrulle.
 
Jag var sjutton tvungen att testa att dela en stång och vända på ena halvan, tror jag fick hjärnblödning när fanskapen åkte åt samma håll ändå. Tja då har man lärt sig något nytt

troligen beställer jag 2x1m av varje på nätet och tvetsar ihop dom, det blir smidigare för jag skulle ändå få dela på dom för att få till en lösning med drivning när jag tänker på det. På sidorna tänkte jag helt enkelt sätta en hylsa monterad på ett vanligt kullager.
 
  • Gilla
Totte_S
  • Laddar…
När jag väl beslutade mig för att beställa en av varje dök det upp en 1000mm trapetsgängad stång med dubbla gängor tr8. Så jag tog 4meter av denna istället då jag även hittade ett "kugghjul" som går monter direkt på den. Tror jag hittat all delar jag kan behöva nu, så nu ska man bara vänta typ 1-2 månader innan sakerna kommer.
 
  • Gilla
Totte_S
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.