Något liknande Dragspelshuset i Årjäng i Värmland som är till salu just nu har du förmodligen aldrig sett. En klurig konstruktion utan driftskostnader.

Du kan läsa artikeln här: Dragspelshuset i Årjäng
 
Jäkligt häftigt är det.
Det visar på att hus inte alls måste vara tråkigt fyrkantiga och spikraka.
Det är också ett utmärkt exempel på smidiga material (hederliga gamla takspån) som inte har några som helst problem med att underlaget inte är spikrakt.
Till yttermera visso är det ett hus som kräver skickliga hantverkare som verkligen kan skräddarsy ihop ett hus. Det är vad jag kallar ett hus med kvalitet. Ungefär som en skräddarsydd kostym från Savile row.
 
Jag är dock väldigt undrande på hållbarheten, skötsel och långtidsstasbiliteten av de ovanligare materialen tx renfällen i taket?
 
Nu finns det ju alltid folk med sådan inkomst att detta är småpengar, men 3,5 miljoner för ett hus med samma standard som ett torp från tidigt 1900-tal?
Huset är häftigt, det ska inte vara osagt, särskilt den utdragbara funktionen likt lyx-husbilarna.
 
1
Man ser att det regnar in,knapst bytt av hantverkare
 
harry73
144 skrev:
Man ser att det regnar in,knapst bytt av hantverkare
Var ser du att det regnar in?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.