Vi ska bygga hus och har fastnat med hur vi ska gå vidare med imkanalen. Ska vi köra på kolfilter eller ska vi lägga ner ett rör i plattan och ut genom kantelementet.

Någon här som monterat rör i plattan? Finns ju lite för och nackdelar på båda.
 
BirgitS
Det finns trådar där folk skriver att de har en imkanal i plattan med utlopp utanför. Områdesansvarig sotare har brandsäkerhetskraven för det.
Det kan lukta matos kring utsläppet, mindre bra om man vill ha en doftfri uteplats där.

Kolfilter är ett sämre alternativ än få ut matoset utomhus. Kolfilter tar aldrig bort allt matos.

Glöm inte bort att det måste finnas en frånluftskanal i närheten av hällen även när man har kolfilterfläkt. Detta för att vattenångan, som bildas vid matlagning, måste ledas ut.
 
Vi har gjort liknande det du tänker fast drog imkanalen i bärlagret istället för att slippa bråka med kantelementet och den dåliga höjden man får då. Röret kommer upp ca 2 meter från fasaden, total längd kanske 4-5 meter.

Drog dock bara 125 rör pga. byggmiss vilket kan tyckas vara i klenaste laget men vi har faktiskt inte upplevt några problem med flåset alls.

Efter att ha haft samma häll (Ikeas 80cm) med kolfilter så kan jag säga att det var lätt värt extrajobbet att lägga riktig imkanal. Har inga bra erfarenheter av någon fläkt med kolfilter faktiskt.
 
  • Gilla
Halvklart
  • Laddar…
Jag har en IKEA-fläkt och den har nästa dubbla kapaciteten med imkanal mot kolfilter.
Kolfilter är enbart en nödlösning, imho.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.