Hallå forumvänner!
Jag är snart klar med nybyggnation och har räknat ut att jag skulle behöva 16 st dörrsensorer. Bygger man nytt måste det ju bli snyggt och denna inbyggda sensor verkar lovande. Jag har beställt hem ett prov-exemplar.
Jag vill kunna övervaka samtliga dörrar och fönster i byggnaden, både för hemautomation men även för övervakning, en typ av larm.
m.nu tar 519 kr st för sensorn men jag kan ju räkna av 5% rabatt eftersom totala beloppet för sensorerna blir högre än 5000 kr. Pris per st blir då 493 kr. Billigare än så kan det väl inte bli för den sensorn va?
Med 16 sensorer får man nog fundera lite på batterikostnaden också. Tur att ebay finns. Hittade även en
laddare med 2 laddningsbara CR2-batterier för 10 dollar inklusive frakt.
Är det någon som har prövat Aeon Labs nya infällda dörr- och fönstersensor AEO_DSB54 tillsammans med Vera3?