Hej,
Jag skulle bara vilja informera om den nya standarden som redan fungerar mycket bra och som gör det möjligt att kommunicera mellan all hem elektronikt via nätverket, DLNA. Leverantörerna är mycket blygsamma i sin marknadsföring av detta, förmodligen för att de vill att vi skall köpa fler produkter av deras märke för att det är det "enda" sättet att uppnå kompatibilitet.
För att vara säker på att din nya tv kan kommunicera med din mobiltelefon, att stereon i vardagsrummet kan hämta låter från datorn etc etc så går du in på dlna.org INNAN du handlar nästa pryl för att försäkra dig om att du inte sitter med en tv som känns hopplöst omodern redan från början.
Detta innebär att gamla lösningar som t ex lexCom, men även multiroom-lösningar känns hopplöst omoderna och faktiskt kan förpassas till det förgångna
Det som krävs är fortfarande nätverket, både trådlöst och trådbundet går bra.
Happy Dlna