Jag har ett uthus som jag inreder till ett litet snickeri ("snickeboa"). Det ligger c:a 60-65m från bostadshuset där mätaren sitter. Jag vill ha 16A trefas i boden så det borde räcka med 2,5 kvadrat, men jag undrar nu om jag måste ta hänsyn till avståndet och uppgradera till 4- eller 6-kvadrat? Jag planerar inte att ha några stora energislukande maskiner där.
Hasse
 
2,5 ska räcka, vi gjorde exakt samma i våras. Vår elektriker drog ut 5 ledare 2,5.
 
Borde funka men måste vara 5 ledare = Separerad Nolla och Jord.
 
tommib
Det går inte att säga generellt att 2,5 kvmm räcker. Man måste ta hänsyn till aktuell förimpedans i anslutningspunkten.

Jag hade alla gånger valt 6 kvmm oavsett, prisskillnaden är inte så stor och grävjobbet är drygt.
 
  • Gilla
elmont och 1 till
  • Laddar…
Tack för svar. 5-ledare blir det och jag sätter en liten undercentral med jordfelsbrytare där.
Hasse
 
tommib
Och vilken kabeldimension? Har du räknat på det?
 
Det får räcka med 2,5. Som jag skrev tänker jag inte köra några stora förbrukare.
 
Kabeldimentionering handlar inte i första hand om hur stora förbrukare man har, utan om att se till att säkringen löser ut i tid vid kortslutning, så att det inte börjar brinna. Dessutom handlar det om att se till att spänningfallet inte blir för stort, vilket kan skada apparater.
Det går ju visserligen att sätta väldigt känsliga säkringar, men det är många snickerimaskiner som vill ha åtminstone tröga 10 A säkringar.

jag är inte så duktig på att dimensionera kabel, men det finns många här på forumet som är väldigt duktiga på det.
 
  • Gilla
possum77
  • Laddar…
tommib
Rama123 Rama123 skrev:
Det får räcka med 2,5. Som jag skrev tänker jag inte köra några stora förbrukare.
Jaha. Vilken avsäkring har du tänkt då? Uppfylls utlösningsvillkoret?
 
Det här med att uppfylla utlösningsvillkoret handlar om att inte få en farlig stöt.

Antag att du har en maskin. Det blir ett fel så kåpan blir strömförande. Är den då jordad, korrekt dimensionerad kabel. Så löser säkringen ut inom ca 0,5 s. Har du en lite klenare matning så kan det istället ta 30 s eller mer för utlösning. Samtidigt som det då går en kortslutningsström på typ 100A, så håller du i maskinen. Kåpan på maskinen har då en potential på ca halva nätspänningen. Som driver en dödande ström igenom kroppen.
 
  • Gilla
lnilsson
  • Laddar…
Jag måste instämma i övriga som frågar om avsäkringen, har du räknat på detta? Vet du vad din förinpedans ligger på?

Du säger att du inte ska ha några stora förbrukare, med du säger samtidigt att du önskar 3-fas 16A i Boden?
 
OK, jag kan inte räkna på sånt här, ge mig ett råd. Blir det ok med 2,5 kvmm om jag säkrar av med 10 A i boden?
 
Utan att veta vilka förutsättningar din anläggning har så är det svårt att svara på om det blir bra. Rådet jag kan ge utan att ha mer info är att gå upp i area på kabeln som tidigare nämnts
 
tommib
Det går inte heller att svara på. Troligen är det ok men för att veta tar man reda på förimpedansen. Detta kan göras med t.ex. vattenkokarmetoden som finns beskriven här på forumet, eller så frågar man sin nätägare som ska kunna ge den informationen.

När man har denna information kan man använda t.ex. Eldim som är utvecklat av en forummedlem för att kontrollera spänningsfall och utlösningsvillkor.

Poängen är att man inte kan använda den vanliga tumregeln om 2,5 kvmm = 16 A när det gäller längre sträckor och potentiellt svaga matningar.

En annan, ej säkerhetsrelaterad, anledning till att jag rekommenderar 6 kvmm är att du då kan säkra upp snickarboden senare när du kommer på att den där begagnade bandsågen eller fräsen eller svetsen eller whatever som du fyndade på blocket vore trevlig att kunna använda där ute. Då är det väldigt tråkigt att ha grävt ner en klen kabel som måste bytas. Jag noterar att priset har gått upp en del på sistone för N1XV 5G6 och EKKJ 4G6+6 men det är fortfarande ca dubbelt så dyrt som en motsvarande 5G2,5. På en sträcka om 60 m så blir prisskillnadnen (på ett ungefär) 4200 kr - 1800 kr = 2400 kr, dvs inga jättesummor i sammanhanget när man ska gräva ner 60 m kabel.
 
Redigerat:
  • Gilla
HasselmarkenHampus och 1 till
  • Laddar…
Det beror på vad du har för förimpedans samt impedans i eventuella huvudledningar mellan mätarskåpet och den punkt där du ska koppla på den nya kabeln.

Edit: Äh, du hann före mig...
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.