Hej

Duschade i går kväll som vanligt utan bekymmer. I dag på dagen när min sambo skulle duscha var det plötsligt dåligt tryck i badrummet. Rinner knappt något alls, trycket i köksblandaren är också riktigt dåligt. Vi har egen brunn med hydropress och avhärdningsfilter installerat. Trycket i källaren är normalt och pumpen verkar fungera som vanligt.

Huset är på ett plan plus källare - i källaren är vattentrycket normalt. Det borde utesluta fel/stopp i filtret tycker jag. Verkar osannolikt att både kök och badrumsblandare har kloggat igen samtidigt.

Någon som har några tips?
 
Idag är trycket nästan normalt igen utan att jag gjort annat än att stänga av inkommande vatten och tömma ledningarna ett par gånger och sedan kopplat på vattnet igen.

Märkligt men skönt. Klockade hur lång tid det tog att fylla en liter vatten i köket - 17 sekunder. Inte bra men det fungerar i alla fall. Ska renovera köket nu i sommar och ska då flytta vatten/avlopp. Får väl ta upp tryckproblemet med rörisen då.

Ha det!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.