2 357 063 läst ·
32 467 svar
2357k läst
32,5k svar
Coronavirus
- Status
- Inte öppen för fler kommentarer.
U rindler skrev:Samtidigt är medianåldern för de som har vårdats på IVA i Sverige lika hög (typ 61-62 år?) som i en brittisk rapport som @pacman42 tidigare har länkat till. De hade dock en dödlighet på typ 50%. Kan inte själv förklara vad som skiljer oss åt. Betvivlar inte att de i England eller norra Italien har lika bra IVA-vård som oss.
Kan det ha något med grundhälsan hos de vårdade att göra?pacman42 skrev:
Har också läst att intensivvårdsläkare i Norge var överraskade över hur många som överlevde IVA-vård. De hade räknat med 30-40% som överlevde, men de hade ungefär liknande de siffor man presenterade från KS idag. Hittar dock ingen länk till artikeln.Möbius skrev:
Troligtvis har man väl i Norge en liknande tradition av vilka patienter man lägger på IVA som i Sverige, och de har ju också haft möjlighet att förbereda sig väl.
https://www.expressen.se/kronikorer...frorna-bekraftar-monstret-vi-sett-hela-tiden/U rindler skrev:
Intressant artikel med en länk t studien som italienska myndigheterna har gjort.
Problemet med detta virus som stog i AB idag har ett RO på 5.7.då krävs 80 flockimmunitet.
Jag läste artikeln som du hänvisar till avseende Iva och har även tidigare själv lagt upp statistik här i forumet som visar att många covid-patienter verkar överleva.U rindler skrev:Har också läst att intensivvårdsläkare i Norge var överraskade över hur många som överlevde IVA-vård. De hade räknat med 30-40% som överlevde, men de hade ungefär liknande de siffor man presenterade från KS idag. Hittar dock ingen länk till artikeln.
Troligtvis har man väl i Norge en liknande tradition av vilka patienter man lägger på IVA som i Sverige, och de har ju också haft möjlighet att förbereda sig väl.
Det är nog ett globalt sätt att hantera vem som ska få eller inte få viss vård. Om nyttan av vården sannolikt inte är till gagn för den sjuke så är det väl mest humant att välja det som troligen skadar minst.
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-8204255/There-THREE-separate-types-coronavirus.html
Three Strains Have Been Discovered, Is Immunity Still Possible?
Three Strains Have Been Discovered, Is Immunity Still Possible?
L Lars48 skrev:
Nej Lars. En källhänvisning måste stödja det du skrev. Det räcker inte att den inte motsäger det. Så var vänlig att ge en källa till att Anders Tegnells strategi "går ut på så många så möjligt bli smittad så fort så möjligt."L Lars48 skrev:Alla som jobbar med smittspridningen vet att införa strikta restriktioner räddar liv. De rekommenderar det oavsett vad makthavarna tycker om det. Den enda som går emot hela världen och verkar inte fattat det råkar vara Tegnell.
Dr. Fauci says earlier efforts to stop the spread of the coronavirus in the US "obviously" could have saved lives but top health officials faced "a lot of pushback about shutting things down.":
@NBCNews
A slowing rate of infection means social-distancing policies are working and fewer people are getting sick.
[länk]
Om du inte har en källa så ber jag dig att höja diskussionsnivån genom att använda dig av fakta och vetenskapliga artiklar.
Redigerat: