Hej! Funderar kring cikulationspumpen som sitter vid elementet här. Om jag stryper elementet på rör 2 vilket jag gissar är inloppet på elementet, kan jag då stänga av cirkulationspumpen som sitter på rör 1. Kan cirkulationspumpen vara på fast jag stryper elementet? Eller kan det bilda övertryck på något sätt.
På bild nummer 2 ser man att rör 1 går in i ett T-rör där den nedre är del av den större ledningen som går till pannan. Och den vänstra delen av T-röret går vidare till ett annat element. Skulle detta andra elementet bli påverkad om jag stänger av cirkulationspumpen?
Det finns en annan cirkulationspump vid pannan så jag gissar på att den hära pumpen är bara en extra så att alla element har nog med vattentryck.