Jag är på väg att fixa ett litet nätverk i huset och har lite cat5e-kabel liggandes, kan man koppla den till cat6-uttag eller är det dumt?
Det var ingen större prisskillnad på dem men jag tänkte att om man vill byta upp sig till cat6 någongång så behöver jag i alla fall bara byta kabeln.
Funderade på att ha dessa ihop:

http://www.elbutik.se/product.html/modularjack-kat-6-dpm?category_id=15362

http://www.elbutik.se/product.html/exxact-centrumplatta-lexcom-vinklad?category_id=15362
 
Ja man kan koppla den till cat6 uttag, kommer att fungera utan anmärkning.

Har du redan kabeln och det är mycket/långt så kan det väl vara motiverat, MEN du kan då t ex inte köra TV (med baluner) etc. "Bara byta kabeln", det är väl det som är det jobbiga, dvs att dra om all kabel? Om inte så visst.
 
Jo visst är det ingen höjdare att ev. byta kabeln, men jag slipper i alla fall utgiften för uttagen.
 
Har jag missuppfattat nåt helt, finns det öht CAT6 uttag? Jag trodde CAT bara gällde för kabel?
 
Nerre skrev:
Har jag missuppfattat nåt helt, finns det öht CAT6 uttag? Jag trodde CAT bara gällde för kabel?
Ja det finns det. Även om man mest talar om kabeln så finns det uttalat i standarden vilka parametrar (bandbredd, dämpning, överhörning, alien X-talk osv) som måste vara uppfyllda även för exv. "connecting hardware" så som uttag o dylikt, och hela kedjan måste alltså uppfylla cat6a eller dylikt för att få kallas det. Det ställer även krav på installationssätt, cat6 kabel med cat6 uttag som är terminerade fel leder inte nödvändigtvis till att cat6-standarden uppfylls.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.