Hej,

Nu när det är säsongen då det inte krävs så mycket uppvärmning av huset tänkte jag passa på att byta ut tre radiatorer i källaren. Vi har haft lite svårt att få upp temperaturen i tre av källarens utrymmen, vilket inte är så konstigt då det är enkelradiga panelradiatorer överallt. "Nya" större och tvåradiga raddar har inhandlats på Blocket, och även om de teoretiskt kanske är lite små så tror jag att de kommer göra stor skillnad för komforten.

Vi hade en bra rörmokare här i vintras för att byta vattenmätare, och vi pratade lite om raddarna. Enligt honom är det ett rätt enkelt jobb att byta dem, eftersom rören kommer ned från taket och är lätt åtkomliga. De är dessutom gängade i en muff precis under innertaket, så det ska bara vara att skruva ut dem och sätta dit nya rör. Vi enades om att jag skulle höra av mig under sommarsäsongen.

Dock har jag börjat fundera lite på arbetsgången här. Jag tycker att det är väldigt onödigt att betala en rörmokare för att fästa upp de nya raddarna. De har ju inte samma fästen som de gamla, och i ett rum ska radiatorn höjas ganska mycket (så en säng kan komma in under), så jag kommer behöva borra och plugga för att få fast grejerna.

Jag skulle vilja göra så mycket som möjligt av jobbet själv, och tänker då på att ta bort de gamla raddarna, putsa igen de gamla skruvhålen (ev. måla väggen), borra för nya konsolerna och hänga upp de nya raddarna. Sen skulle röris kunna komma och ordna med rören...om jag inte kan gör det själv också.

Givetvis inser jag att hela systemet måste tömmas på vatten innan jag börjar skruva med rören, men hur länge kan systemet vara tomt innan det börjar bli dumt gällande rost? Det kan ju dra ut lite på tiden att få de nya raddarna på plats (putsade betonghålstensväggar! :confused:), så bör jag fundera på att plugga rören och återfylla systemet under tiden jag jobbar med att få upp raddarna?

Jag har inte bytt någon radiator tidigare, men jag skulle gärna lära mig hur man gör, så alla tips är välkomna! :)

Mvh
Fred
 
R
Foton på gamla och nya raddarna så får du mera svar
 
R rävlyan skrev:
Foton på gamla och nya raddarna så får du mera svar
Det kan jag givetvis ordna, men hur de ser ut påverkar väl inte hur systemet mår utan vatten i sig? :thinking:
 
R
Bara hur anslutningspunkterna kommer på rätt sätt i förhållande till rören och dim på allt så det passar
det syns rätt bra på ett foto
 
Krilleman
Dra i kulventiler vid respektive gänga som du lossar och fyll upp ditt system igen. Det räcker med ballofixer. (men korrekt namn är minikulventil)
 
  • Gilla
Joak
  • Laddar…
Lovar att lägga upp bilder, men det är avgörande för mig ifall systemet mår dåligt av att vara tömt under en period eller inte. Om så är fallet kommer jag inte kunna göra något av jobbet själv, eftersom det kommer ta ett tag, och då är det rätt ointressant vilka kopplingar och grejer som behövs. Då får röris göra allt, inklusive fixa rätt prylar.
 
Eftersom du har gänga precis under taket så kan det vara en fördel att montera en liten kulventil på varje rör istället för skarvmuffen och samtidigt gå över till klämringskoppling.
En kulventil monterad på ett vattenrör nära taket, med en klämringskoppling och synlig gänga.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Krilleman Krilleman skrev:
Dra i kulventiler vid respektive gänga som du lossar och fyll upp ditt system igen. Det räcker med ballofixer. (men korrekt namn är minikulventil)
Så systemet bör fyllas upp mellan att gamla raddarna tas bort och de nya är på plats?
 
Demmpa Demmpa skrev:
Eftersom du har gänga precis under taket så kan det vara en fördel att montera en liten kulventil på varje rör istället för skarvmuffen och samtidigt gå över till klämringskoppling.
[bild]
Det känns ju som en rätt smart grej! Med sådana blir det ju också enklare att byta till ännu större raddar ifall de jag fått tag i nu visar sig vara lite för små.
 
Krilleman
Det beror samtidigt på vad du klassar som "en period".

En vecka eller två är absolut inte någon fara.
 
På en eller två veckor borde jag ha fixat bytet...men jag gillar idén med minikulventiler och att jag får klämringskoppling.

Jag ska ordna bilder, för jag kommer behöva hjälp med hur jag ska få till rördragningen, men det kan ta några dagar...sjösättning av båt och studentfirande stundar den närmaste tiden.

Tack för hjälpen så länge! (y)
 
Det är väl att fylla på med nytt syresatt vatten som orsakar rost. Försök att ta ett rör i taget och sätta dit minikulventiler utan att tappa ur så mycket vatten. Stäng alla termostater på alla element så tar sig inte vattnet ut ur radiatorerna.

Protte
 
  • Gilla
1
  • Laddar…
P
Tänkte samma sak...
 
prototypen prototypen skrev:
Det är väl att fylla på med nytt syresatt vatten som orsakar rost.
Lite så jag tänkt också...
 
Bara att hyra en elektrisk rörfrysningsmaskin för att slippa tömma systemet. Hyrde själv en sist på hyreslandslaget för 250:-
Prova ring runt till dom olika maskinuthyresfirmorna om dom har en sådan hemma.

Skickar med en länk för bild på en sådan
http://www.nomirent.se/rorfrysmaskin
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.