M
Bor i ett radhus på 120kvm med en Elektrostandard AQUAES 370 frånluftvärmepump som nu gett upp helt och behöver bytas. Jag har fått förslag om en ny frånluftsvärmepump IVT 595 som ersättning.

Nuvarande värmepump används till både varmvatten och att värma upp husets enda vattenburna element. (I övrigt direktverkande elvärme).

Är det ett bra alternativ med en IVT 595 eller finns det andra pumpar eller kanske helt andra uppvärmningssätt som är vettiga att satsa på?

Tack på förhand!
 
Har du direkt el är kanske en luft/luft vp bättre + vv-beredare av något slag. Frånlufts-vp för 1 st radiator verkar dumt.
 
Beror väl på vad en ny FLVP kostar.

Kan också vara så att den gamla pumpen inte gav mer värme än att det räckte till vv + ett element.
Tekniken har gått framåt så kanske en ny FLVP ger mer värme att nyttja. Antingen genom att installera fler vattenburna element, el att byta det som finns mot ett med fläkt så att mer värme kan skyfflas ut i huset. Förutsätter att elementet sitter så att värmen kan spridas runt ordentligt. (Blir ungefär samma funktion som för en LLVP, men du tar vara på värmen i frånluften, samt får vv.)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.