M
Jag har fått bygglov och blivit tilldelad en Bygglovsinspektör som inte ringer upp trots 6 lämnade meddelanden på röstbrevlåda under tre veckors tid.
Jag har inte mailat denne ännu, utan vill dryfta lite saker över telefon.

Kan man be om att få byta Bygglovsinspektör, eller hamnar man i onåd då? Har tappat mitt eventuella förtroende för BI, men vill ju ändå agera så taktiskt som möjligt.
 
Skicka _ett_ mail och be att denne ringer dig. Händer inget då mailar du bygglovsenhetens officiella mailadress och ber om att chefen kontaktar dig med anledning av att du inte får någon återkoppling från din handläggare.
 
  • Gilla
Anonymiserad 135652 och 2 till
  • Laddar…
Claes Sörmland
Det kan ju vara så enkelt som att handläggaren är på semester, är sjukskriven, VABar o s v.
 
  • Gilla
MONTREAL och 1 till
  • Laddar…
M
Claes Sörmland Claes Sörmland skrev:
Det kan ju vara så enkelt som att handläggaren är på semester, är sjukskriven, VABar o s v.
Under tre veckors tid, ja då är det nog bra att låta någon kollega ta hand om röstbrevlådan…
 
  • Wow
  • Haha
Anonymiserad 135652 och 1 till
  • Laddar…
A
Kommunen har en serviceskyldighet enligt 4§ Förvaltningslagen (FL) som innebär att de ska svara på allmänhetens frågor så fort som möjligt. De är bara skyldiga att svara på de frågor som rör deras område (exempelvis kan olika nämnder i kommunen ha olika ansvarsområden och nämnderna är då bara skyldiga att svara på de frågor som rör deras område). Dock ska de hjälpa till att hänvisa rätt om någon ställt en fråga som de inte kan svara på men någon annan har hand om. Enligt 5§ 2 stycket FL ska frågor och svar kunna förmedlas via epost.

Exakt vad som är "så fort som möjligt" framgår inte av lagen men av praxis framgår att ungefär en vecka är rimligt att vänta innan man får ett första svar.

Källa: https://lawline.se/answers/atgard-mot-kommun-som-drojer-med-att-svara-pa-fragor
 
  • Gilla
Måstegöraalltsjälv
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.