Hej,

Jag skall byta diskbänk/diskho ( ikeas) och blandare ( mora cera k7: http://www.bauhaus.se/ma-cera-k7-koksblandare.html ). Idag har vi en mora blandare som har koppar-rör ( bild: DSC_0170).
Rören från blandaren är 10 mm och pex röret underifrån är 15mm. Mellan dessa sitter en slags koppling. Vad kallas den? Den nya blandaren har en dimension på 10 mm softpex så det borde passa. Bifogar även en bild på kopplingen till diskmaskinen (bild: DSC_0174). Antar att denna är bara att skruva i.

Nu till mina frågor:

1. Kan montera ballofixen innan jag monterar den nya blandaren ( dvs använda den gamla blandaren). Eller skall jag vänta? (Vill slippa att stänga av allt vatten i huset).

2. Vilken ballofix skall jag ha för att det skall passa min koppling? Måste jag ta bort den koppling som
jag har idag?

3. Varifrån köper jag en ballofix av bra kvalite?

4. Har hört att man skall lägga på linfett på kopplingen? Är det så? Var i så fall? Var köper man det?

5. Är det något jag måste tänka på när det gäller diskmaskinskopplingen.

Puh det var många frågor. Hoppas på svar från er som har mer erfarenhet av detta än jag.

Mecke
 
  • DSC_0170.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • DSC_0174.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.