Hej!
Vi har en hall som går rakt in i vardagsrummet i våran bostadsrätt och funderar på att sätta in ett valv (köpa färdigt) har renoverat en del men detta moment har jag aldrig gjort så hur går man tillväga? Vad bör man tänka på? Gärna ett steg-för-steg tips hade varit tacksamt
 
Varför valv ?
 
kenneth5828 kenneth5828 skrev:
Varför valv ?
Tycker det är snyggt
 
Om det är ett färdigt valv som ska dit (visste inte att det finns) så borde en steg-för-steg-guide om montering av innerdörr vara tillämpbar. Sådana dräller det av om du googlar.
 
Alfredo Alfredo skrev:
Exempelvis Lundbergs [länk] har färdiga valv. Bifogar ett exempel på deras monteringsanvisning. Jag har monterat ett liknande en gång. Kommer inte ihåg några detaljer men det gick åt rätt många svordomar och en hel del tvingar.
Fy sabelen vad de kan ta betalt. Förstår om det är någon maffig svängd snidad sak men det där är ju i princip samma bitar som man sätter när man monterar en innerdörr, om än lite mer arbetade detaljer. Tycker att det låter hutlöst dyrt.
 
P
Mitt är gratis ;)
 
P Peter_K skrev:
Mitt är gratis ;)
Ja och är ett valv dessutom :)
 
För 10 år sen när jag gjorde en av mina första renoveringar byggde jag ett valv i min lägenhet,
Jag tog 2st 20mm k-plywood, sticksågade ut en båge. Skruvade ihop med lite mellanbitar.
Sedan sköt jag dit 3 lager 3mm MDF med dyckert, spacklade & målade.

Om man nu vill göra själv :)

Ljus inomhusmiljö med synliga takbjälkar, en väggmonterad TV och ett bågformat valv som leder till ett annat rum.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Peter_K
  • Laddar…
P
Hur gick det med valvbygget ?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.