Hej,

Två-delad fråga då vi står inför ev utbyggnad av av ett hus från sent 1800-tal (timmerstomme med panel). Vi vill i allra möjligaste mån inte förstöra eller förfula, utan bygga ut med respekt till huset.

1) Ni som byggt ut gamla hus, vill ni dela med av lite goda råd eller inspirationsbilder? Huset är i två plan, vi tänker oss en mindre utbyggnad i ett plan.

2) Har ni tips på arkitekter som är kunniga vad gäller äldre hus?

Håller tummarna!
 
P
Följer man husets takvinklar , grundsättning m.m så brukar det ge sig lätt. Har ni ett mansardtak och ska bygga ut på bottenvåning så spelar det ingen roll hur man gör enl min personliga åsikt. Det stämmer dåligt med huset. Bygg två våningar åt något håll.

Ett valmat tak på utbyggnaden gör det bättre absolut menmen

Vad ska ni inrymma?
Ska det byggas ut på lång eller kortsida?
Vilken yta rör det sig om?
Hur ser ut idag?
Hur stort är det nu? Etc
 
  • Gilla
Randomidiot och 1 till
  • Laddar…
U
Valmat tak och bygga ut på gaveln har vi på vårt hus. Tycker det ser ganska bra ut
Även om huset är putsat och utbyggnaden har panel.
 
Några frågor:
Var i landet bor ni? Kan spela roll för rekommendation av arkitekt då ni vill ha någon som kan komma till er och titta.
Hur ser huset ut och hur ser förutsättningarna ut på tomten? Kan ni bygga ut åt alla håll eller är det några begränsningar?
Hur ser planlösningen ut i huset?

Vill ni bygga ut så det smälter ihop med huset eller vill ni bryta av totalt? Båda alternativen kan fungera, men det fråga om tycke och smak.
 
Svårt att veta vad som skulle passa utan bilder på huset :)
 
  • Gilla
Utsliten och utdömd och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.