1 693 läst ·
10 svar
2k läst
10 svar
Bygga ett gästhus/attefallshus före fritidshuset
Hej, Vi ska bygga ett fritidshus uppe i fjällen men jag började funderar på om man skulle ta med ett gästhus/attefallshus i bygglovet och färdigställa det först. Anledningen till detta är att vi då kan nyttja tomten snabbare, vi och snickarna har någonstans att bo när det arbetas med fritidshuset och det ökar totalvärdet. Nackdelen är att det tar tid och pengar från färdigställandet av fritidshuset. Alternativet för oss är att hyra när man själv eller snickarna är där uppe, vilket kommer kosta ca 50 000 på ett år då vi bara kan vara uppe på loven. Är detta en dum idé som bara kommer dränera tid, energi och pengar eller vad tror ni?
Attefallare måste komma sist. Men måste det vara en attefallare? Hur lyder reglerna där? Kan ni inte söka lov för huvudbyggnad och komplementbyggnad på en gång och säga att ni planerar att bli klara med den lilla först av praktiska skäl?C CBR skrev:Hej, Vi ska bygga ett fritidshus uppe i fjällen men jag började funderar på om man skulle ta med ett gästhus/attefallshus i bygglovet och färdigställa det först. Anledningen till detta är att vi då kan nyttja tomten snabbare, vi och snickarna har någonstans att bo när det arbetas med fritidshuset och det ökar totalvärdet. Nackdelen är att det tar tid och pengar från färdigställandet av fritidshuset. Alternativet för oss är att hyra när man själv eller snickarna är där uppe, vilket kommer kosta ca 50 000 på ett år då vi bara kan vara uppe på loven. Är detta en dum idé som bara kommer dränera tid, energi och pengar eller vad tror ni?
Ni behöver slutbesked, eller åtminstone interimistiskt slutbesked innan ni får bo där. Kanske onödigt struligt? Vad sägs om en husvagn istället? Dock kan husvagn som står uppställd under längre tid också kräva bygglov, så man får vara lite smart.
Attefallare var mer en fingervisning på storleken på huset. Med tanke på att vi ändå gör jobbet med bygglov för huvudhuset känns det smidigt att ta med ett gästhus i samma sväng. Dessutom när man ändå ska göra markarbete, gräva fram v/a och el så borde det finnas en del pengar att spara istället för att göra det vid ett senare tillfälle.D datja skrev:
Husvagn är ett alternativ men något som vi vill undvikaS Simno skrev:
Det går att föra in, om kommunens tjänstemän är vettiga, flera undantag i beslutet om startbesked. T ex fick vi ett undantag att vi kunde bo i och nyttja en stor utbyggnad före slutbesked. Du bör försöka få in ett undantag att gäststugan får utnyttjas fullt före slutbesked.C CBR skrev:Attefallare var mer en fingervisning på storleken på huset. Med tanke på att vi ändå gör jobbet med bygglov för huvudhuset känns det smidigt att ta med ett gästhus i samma sväng. Dessutom när man ändå ska göra markarbete, gräva fram v/a och el så borde det finnas en del pengar att spara istället för att göra det vid ett senare tillfälle.
I vårt fall hänvisade vi till att vi hade småbarn och att det var omöjligt att hindra dem från att springa in i utbyggnaden.
I ditt fall kan du hävda att gäststugan behöver utnyttjas, för att kunna färdigställa huvudbyggnaden, till förråd, matlagning och tillfällig övernattning.
Det kommer nya regler för komplementbyggnader, som det egentligen heter, att gälla från 1 oktober 2025. Riksförbundet Sveriges Arkitekter har visserligen förkastat reglerna som undermåliga (och jag håller med), men den här regeringen brukar ju inte bry sig vad experter och forskare kommit fram till.
Så med de nya reglerna får man sätta igång med komplementbyggnaden samtidigt som huvudbyggnaden. Ni skaffar startbesked och sen gör ni markarbetena för båda husen samtidigt. Och sätter igång att bygga komplementhuset först. Huvudbyggnaden är ju påbörjad i och med markarbetena och rördragningarna, så ingen kan mucka om att ni bygger gästhuset först? Och i själva verket, vem bryr sig? Vem ser det?
Så med de nya reglerna får man sätta igång med komplementbyggnaden samtidigt som huvudbyggnaden. Ni skaffar startbesked och sen gör ni markarbetena för båda husen samtidigt. Och sätter igång att bygga komplementhuset först. Huvudbyggnaden är ju påbörjad i och med markarbetena och rördragningarna, så ingen kan mucka om att ni bygger gästhuset först? Och i själva verket, vem bryr sig? Vem ser det?
Fördelen med Attefallshus, är ju att man slipper bygglov.
Men, i nuläget måste du ju ändå söka bygglov. Priset för en eller två byggnader på tomten, är nog detsamma. Som komplemetsbyggnad kan du färdigställa den först.
Men, i nuläget måste du ju ändå söka bygglov. Priset för en eller två byggnader på tomten, är nog detsamma. Som komplemetsbyggnad kan du färdigställa den först.
Man slipper bygglov, det är sant. Men än så länge måste man göra en anmälan, som är precis lika omfattande som bygglovsansökan. Professionella arkitektritningar måste fram och även konstruktions dito. Eventuellt behövs även en kontrollplan och att man anlitar en kontrollansvarig.
Säkert inte samma i alla kommuner men det går nog oftast bra att vara sin egen KA på en komplementbyggnad.B BryggArk skrev:
Klicka här för att svara