4 par menar jag :D Centern ska vara i media möbeln. Men ja kanske blir tight.
 
hmm, kom att tänka på en sak, vi valde en kopplingsdosa för att få plats med dubbla 20mm VP rör för HDMI etc. Finns det serier med matchande ramar för kopplingsdosa, används ju oftast inte som aparatdosa :D

Dock kommer detta vara inne i en mediabänk så i värsta fall kan man ta ett vanligt lock och sätta kontakterna i, men hade varit snyggt om det matchade resten av lgh när man öppnar mediamöbeln för att visa den grymma anläggningen :D

Visa bilaga 137445
 
Jag valde helt vanliga Exxact, dels för att de ser ganska neutrala ut, jag vill ju inte framhäva brytarna på väggen. Dessutom är det en komplett serie, så alla delar finns. Men viktigaste för mig var att de är en av få vanliga serier som verkligen är vita och inte ser gula ut på en vägg målad i s-0500.

Självklart finns det ju mer exklusiva serier men för mig var det viktigt att kunna se och klämma på grejerna innan och det är inte alltid helt lätt om man går utanför de vanliga tillverkarna.
 
AndersMalmgren skrev:
hmm, kom att tänka på en sak, vi valde en kopplingsdosa för att få plats med dubbla 20mm VP rör för HDMI etc. Finns det serier med matchande ramar för kopplingsdosa, används ju oftast inte som aparatdosa :D

Visst är apparatdosan samma storlek som man har för taklamp-uttag? I så fall fungerar iaf Elkos uttag, för det har extrahål i plåten som matchar den större dosan (så löste jag det när jag ville ha ett vanligt uttag i en taklampedosa). På nedanstående bild har jag markerat de hål jag använde när jag skruvade fast uttaget i takdosan.

elko.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Okej, eftersom det bara är på ett ställe och inte syns så kan man ju köra en ram som inte matchar resten.
Aparatdosa är den lilla för uttag och brytare. Kopplingsdosa är den stora
 
Vi är inne lite på Berker R.1,den är modern men de runda formerna tror jag gör dem mer harmonisk med den gamla lägenheten

r1-01-335x335.png
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Två frågor, kan man ta vilken färg på ramen som helst och vilken färg på knappen som helst, heller måste man välja någon av de kombinationer de har på hemsidan?

Finns det andra som har liknande stil?
 
AndersMalmgren skrev:
Okej, eftersom det bara är på ett ställe och inte syns så kan man ju köra en ram som inte matchar resten.
Aparatdosa är den lilla för uttag och brytare. Kopplingsdosa är den stora
Då skrev jag fel, om man använder de yttre (inringade) hålen så funkar det att använda eluttaget i en kopplingsdosa.
 
Någon som vet var man kan titta på Hager Berker R1 över disk?
 
tommib
Hör med Fredells, de hade åtminstone för några år sen ett större sortiment...
 
  • Gilla
AndersMalmgren
  • Laddar…
Ska kolla, tackar
 
Man måste ju även tänka på vilka funktioner som finns i serien.
Själv ska jag byta allt i övervåningen men ett uttag för TV med satellit finns inte hos alla. Jag vill också ha centrumplatta med vred för en dimmer som finns. Inte kul att betala 800 kr extra för en komplett dimmer.
Jag funderar på ELKO Plus. Nån som har testat?
 
K
Varken Schneider, Berker/Hager eller elko är exklusiva.
Det är så nära standard du kan komma och du blir långt ifrån unik.

Här har du exklusiva brytare och några är moderna, bara att lätta på lädret..
http://www.lithoss.be/en
http://www.meljac.com/Home-1-en.html

Annars har Jung som är lite av det modernare snittet och tar man brytare etc. från "Les couleurs" temat blir man rätt unik.
 
Tack! Jag är ingen 08:a och behöver inte vara exklusiv. Bara det är snyggt och funkar så räcker det för mig. Svårt nog att övertyga att Malmberg och Bårebo inte räcker till. Till badrummet blev det GERA framförallt pga deras radio. Nu är det antennuttaget för SAT som styr.
 
Jag är också inne på att skaffa Hager Berker R1. AndersMalmgren, hittade du någonstans där de kan beskådas i verkligheten?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.